Amerykański nalot w Pakistanie na pozycję talibów. Zginęło 18 osób

W wyniku ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na domniemane pozycje talibów w zachodnim Pakistanie zginęło co najmniej 18 osób. Liczba ofiar może być większa, ponieważ wielu rannych znajduje się w stanie krytycznym.

Do nalotu doszło na terytorium Południowego Waziristanu, jednego z regionów na pograniczu pakistańsko-afgańskim. Jest on uważany za miejsce schronienia talibów walczących z siłami NATO w Afganistanie, a także atakujących siły militarne Pakistanu.

Według amerykańskiego wywiadu naloty samolotów bezzałogowych na domniemane pozycje ekstremistów w pobliżu granicy z Afganistanem są dobrą metodą likwidowania talibów. Naloty budzą jednak sprzeciw pakistańskiej opinii publicznej, ponieważ w ich wyniku ginie także ludność cywilna.

Aimal Khan, analityk z Islamabadu zajmujący się sprawami bezpieczeństwa podkreśla, że ataki z powietrza, bombardowania, a także naruszania granicy tworzą w Pakistanie problemy. Jego zdaniem nie służy to osiąganiu celów i przynosi efekty odwrotne od zamierzonych. W Pakistanie wzrasta niechęć społeczeństwa do wspierania operacji NATO w Afganistanie, a także rosną nastroje antyamerykańskie. W ostatnich dwóch latach w wyniku nalotów samolotów bezzałogowych zginęło w Pakistanie niemal tysiąc osób.

DOSTĘP PREMIUM