Mężczyzna po całkowitym przeszczepie twarzy. Pierwsze zdjęcia

Oscar, mężczyzna, który jako pierwszy przeszedł całkowity przeszczep twarzy, po raz pierwszy pokazał się publicznie. Pacjentowi na konferencji w szpitalu w Barcelonie towarzyszyli lekarze, którzy przeprowadzali skomplikowaną operację.

30-osobowy zespół lekarzy, dowodzony przez dr. Juana Barreta, przeprowadził przełomową operację w marcu bieżącego roku. Mężczyzna, który pięć lat temu stracił własną twarz w wyniku wypadku z bronią, otrzymał m.in. nowe mięśnie, powieki, nos, skórę, szczękę, kości policzkowe i zęby.

Lekarze pracowali bez przerwy przez 24 godziny, a operacja zakończyła się sukcesem. 31-letni Oscar (nazwiska mężczyzny nie podano) po wypadku nie był w stanie samodzielnie jeść i oddychać. Dzięki transplantacji może pić, mówić i spożywać miękkie pokarmy. Odzyskał też czucie w twarzy i częściową kontrolę nad mięśniami.

Specjaliści prognozują, że po kilkunastu miesiącach rehabilitacji pacjent odzyska około 90 procent funkcji twarzy.

- Mój brat bardzo się cieszy. Czeka na małe radości. Na moment, kiedy po raz pierwszy będzie mógł wyjść na miasto i nie przykuwać niczyjej uwagi. Na zjedzenie normalnego posiłku z rodziną - mówiła na konferencji siostra pacjenta.

DOSTĘP PREMIUM