Lotnisko pod Budapesztem straciło certyfikat. "Potraktują cię jak spoza Unii"

Międzynarodowe lotnisko Feryhegy pod Budapesztem na Węgrzech nie przeszło audytu bezpieczeństwa, które przeprowadziła Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Oznacza to, że przez kilka najbliższych miesięcy pasażerowie odlatujący z Węgier do innego portu lotniczego Unii Europejskiej będą poddawani takim samym kontrolom jak pasażerowie spoza Unii.

Informacje, które ujawnił dziennik "Magyar Hirlap" potwierdził rzecznik lotniska Karoly Szylagi. Spółka Budapest Airport, która jest właścicielem lotniska musi do grudnia wyeliminować błędy i usterki w systemie bezpieczeństwa. Rzecznik nie ujawnił o jakie błędy chodzi wyjaśniając, że nie chce "tworzyć poradnika dla potencjalnych terrorystów".

Decyzja kontrolerów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oznacza, że pasażerowie odlatujący z Budapesztu do jakiegokolwiek portu leżącego na terenie obszaru Schengen będą musieli po przylocie poddać się dodatkowej kontroli bezpieczeństwa. Będą bowiem traktowani jak pasażerowie spoza Unii.

DOSTĘP PREMIUM