Sąd pozwolił 14-latce płynąć samotnie dookoła świata

Holenderska dziewczynka Laura Dekker może wyruszyć w samotną podróż dookoła świata. Sąd w Middelburgu zdecydował dzisiaj, że o planach czternastolatki będą decydować jej rodzice.

Sąd odrzucił wniosek Agencji do Spraw Ochrony Dzieci, która chciała, aby Laura Dekker jeszcze przez rok pozostała pod opieką kuratora. Za natychmiastowym uchyleniem obowiązującego od ubiegłego roku zakazu wyprawy opowiedziało się tym razem Biuro do Spraw Młodzieży, które dotąd także blokowało rejs dziewczynki.

Tym razem w opinii Biura Laura spełniła wszystkie warunki nakazane jej wcześniej przez sąd. Między innymi przedstawiła profesjonalny plan wyprawy, dobrze się uczy i przygotowała się do dalszego kształcenia indywidualnego podczas rejsu.

Sąd zdecydował, że za plany dziewczynki będą odpowiadać rodzice. Ojciec od dawna wspiera plany córki, ostatnio także jej matka zgodziła się na rejs.

Laura Dekker chce być najmłodszą żeglarką, która samotnie opłynie kulę ziemską. Żeglarstwo to jej pasja. Urodziła się na jachcie rodziców u wybrzeży Nowej Zelandii i pierwsze pięć lat życia spędziła z nimi na morzu.

Najmłodszym żeglarzem, który samotnie, bez zatrzymywania się i pomocy opłynął świat została w maju tego roku 16-letnia Jessica Watson. Żeglarka z Australii spędziła na morzu siedem miesięcy. Jednak jej rekord budził wątpliwości i nie został uznany przez Światową Radę Rekordów Żeglarskich.

DOSTĘP PREMIUM