Czy Sarkozy może przyjmować tytuły religijne? Posłowie pytają

Czy prezydentowi Francji przystoi przyjmowanie tytułów i zaszczytów religijnych? Nad tym problemem będzie musiało zastanowić się francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Niewielu Francuzów wie, że Nicolas Sarkozy jest - z tytułu swojej funkcji prezydenta - kanonikiem czterech kościołów i dwóch katedr we Francji, a nawet rzymskiej Bazyliki świętego Jana na Lateranie. Ten ostatni tytuł odebrał on z rąk samego papieża Benedykta XVI.

Tę czysto honorową funkcję mogą pełnić osoby świeckie i mężczyźni żonaci. Nicolas Sarkozy jest natomiast pierwszym w historii kościoła katolickiego kanonikiem... rozwiedzionym, i to dwukrotnie.

Ten zaskakujący w laickiej Francji fakt wynika z konstytucji, która czyni z szefa państwa spadkobiercę zaszczytów i tytułów należnych wcześniej królom. W ten sposób Sarkozy "odziedziczył" tytuł kanonika rzymskiej bazyliki po Henryku IV. Autorzy propozycji zakazującej prezydentowi noszenia tytułów religijnych uważają, że w Republice nie wolno mieszać religii i polityki. Propozycję ustawy zakazującej szefowi państwa francuskiego używania tytułów religijnych złożyło w Zgromadzeniu Narodowym dwóch deputowanych z Partii Komunistycznej.

DOSTĘP PREMIUM