Karzaj: Ujawnienie tajnych raportów było nieodpowiedzialne

Pentagon analizuje opublikowane przez portal Wikileaks dokumenty o wojnie w Afganistanie pod kątem zagrożenia życia Afgańczyków współpracujących z siłami NATO. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz część ekspertów uważa, że ujawnienie tajnych raportów było nieodpowiedzialne.

Podczas konferencji prasowej w Kabulu prezydent Karzaj określił publikację Wikileaks mianem "nieodpowiedzialnej i szokującej" i zarzucił twórcom portalu narażanie życia wielu osób współpracujących z siłami zachodnimi. Przewodniczący afgańskiej Komisji Praw Człowieka Ahmad Nadery stwierdził, że dokumenty mogą oznaczać wyrok śmierci dla setek osób.

Amerykański Departament Obrony jest ostrożniejszy w osądach. Rzecznik Pentagonu David Lapan oświadczył, że ujawnianie nazwisk z tajnych raportów zawsze rodzi potencjalne zagrożenie fizyczne dla tych osób oraz może zniechęcić innych do współpracy z siłami NATO. Lapan zastrzegł jednak, że Pentagon dopiero analizuje opublikowane przez Wikileaks dokumenty i nie doszedł jeszcze do ostatecznych wniosków na temat ewentualnego niebezpieczeństwa dla Afgańczyków oraz sił koalicyjnych.

DOSTĘP PREMIUM