Odnaleziono czarne skrzynki z wraku pakistańskiego samolotu

Ekipy przeszukujące wrak samolotu pakistańskiej linii lotniczej ?AirBlue", który rozbił się przedwczoraj, odnalazły dwie czarne skrzynki. Są na nich zarejestrowane parametry lotu oraz rozmowy pilotów z wieżą kontroli lotów w Islamabadzie. Przedstawiciele pakistańskich komisji śledczych badających przyczyny katastrofy mają nadzieję, że zapisy z czarnych skrzynek pozwolą wyjaśnić przyczyny tragedii.

Odnalezienie czarnych skrzynek trwało dwa dni. Spowodowane to było zarówno trudnym terenem, w którym rozbił się Airbus 321 linii "AirBlue", jak i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi na Wzgórzach Margalla w pobliżu Islamabadu. Ekipy przeszukujące szczątki samolotu dopiero dzisiaj natrafiły na rejestratory lotu zwane popularnie czarnymi skrzynkami. Przedstawiciele komisji śledczych nie wypowiadają się oficjalnie na temat przyczyn katastrofy, ale eksperci lotniczy w Pakistanie wskazują na trudne warunki atmosferyczne, w jakich samolot otrzymał zgodę na lądowanie w Islamabadzie.

Niejasne jest jednak, dlaczego maszyna znalazła się w przestrzeni powietrznej zamkniętej dla lotnictwa z powodu nieznacznej odległości od budynków prezydenckich i rządowych. Zapisy z czarnych skrzynek mogą pomóc w wyjaśnieniu tych niejasności. W katastrofie zginęły 152 osoby. Był to najtragiczniejszy wypadek lotniczy na terytorium Pakistanu.

DOSTĘP PREMIUM