Rosja nie komentuje doniesień ws. trudności w śledztwie smoleńskim

Moskwa na razie nie komentuje doniesień polskich mediów o tym, że Rosja opóźnia przekazywanie Polsce niektórych dokumentów dotyczących katastrofy pod Smoleńskiem.

O problemach ze śledztwem pisze dziś "Gazeta Wyborcza"

Wiadomo, że Moskwa niezbyt chętnie udostępniają dokumenty, które mogą rzucić cień na pracę strony rosyjskiej w trakcie katastrofy 10 kwietnia. Chodzi głównie o pracę urządzeń na wieży kontrolnej i samego lotniska Siewiernyj w Smoleńsku oraz rosyjskich kontrolerów lotów na tym lotnisku.

Oficjalne informacje dotyczące katastrofy podawane są przez stronę rosyjską dosyć rzadko. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy z siedzibą w Moskwie ostatni komunikat dotyczący katastrofy podał 19 lipca i dotyczył on pogody na lotnisku.

Tymczasem o tym, że pogoda w trakcie próby lądowania była zła, wiadomo było już od początku katastrofy. Nie wykluczone, że na tempo prac dotyczących wyjaśniania przyczyn tragedii w Rosji może mieć okres urlopowy. Jednak Rosjanie wcześniej deklarowali, że śledztwo dotyczące katastrofy prezydenckiego samolotu jest priorytetowe.

Nieoficjalnie o istnieniu problemów we współpracy z Rosjanami wiadomo już od dłuższego czasu.

DOSTĘP PREMIUM