Naukowcy mają genom najstarszego człowieka na świecie. Będą szukać jego krewnych

Naukowcom udało się wyodrębnić genom najstarszego zmumifikowanego człowieka na świecie. Według gazety "The Independent", na tej podstawie spróbują odnaleźć żyjących krewnych Oetziego, "człowieka lodu".

Zmumifikowane zwłoki Oetziego, który żył 5,3 tys. lat temu, odnaleziono zamrożone w alpejskim lodowcu, powyżej 3 tys. metrów nad poziomem morza. Obecnie przebywa w sterylnej, szklanej kapsule o stałej temperaturze 7 stopni Celsjusza we włoskim Bolzano. Jest najstarszą zmumifikowaną osobą - mumie ze starożytnego Egiptu sa co najmniej 1000 lat młodsze.

Od dwudziestu lat odnalezione w Alpach ciało jest kopalnią wiedzy dla badaczy różnych dziedzin nauki. Na podstawie zużycia i starcia jego ścięgien antropolodzy orzekli, że wbrew wcześniejszym przekonaniom, 5 tys. lat temu ludzie mogli żyć w tak wysokich górach. Naukowcy odtworzyli również sposób ubierania się "człowieka z gór" - nosił kozie skóry i skórzane buty wypchane trawą. Miał również 57 tatuaży na całym ciele.

Badaczy najbardziej interesował jednak jego kod genetyczny. Wcześniejsze badania odkodowały jedynie mitochondrialne DNA Oetziego, ale te minimalne sekwencje genów, które są przekazywane z matki na dziecko, dostarczały bardzo ograniczonych informacji.Postęp w technologiach DNA sprawił jednak, że genetykom udało się uzyskać cały genom. Naukowcy chcą teraz, na podstawie tych informacji, odnaleźć żyjących krewnych Oetziego.

- Porównania robione na podstawie mitochondrialnego DNA niewiele nam dały, nie mogliśmy znaleźć żadnych krewnych Oetziego w regionie - mówi dr Albert Zink, dyrektor instytutu zajmującego się "człowiekiem z gór". - Jednak posiadając cały genom, istnieje bardzo duża szansa, że nam się uda. Za rok mamy nadzieję zaprosić krewnych na 20. rocznicę odnalezienia szczątek Oetziego. Jesteśmy na początku dużego i bardzo ekscytującego projektu.

Posiadając kompletną mapę genetyczną Oetziego do przestudiowania, dr Zink i jego koledzy stwierdzili, że można również otrzymać nowe informacje o chorobach dziedzicznych takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy rak. - W genotypie Oetziego występują pewne mutacje, które są najczęściej łączone z chorobami takimi jak rak czy cukrzyca. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy Oetzi cierpiał na którąś z nich, czy może te mutacje pojawiły się w genach ostatnio - mówi Zink.

DOSTĘP PREMIUM