Meczet w Ground Zero zyskuje poparcie żydowskich działaczy

- Meczet pomoże ludziom dowiedzieć się więcej na temat islamu - mówi rabin Arthur Waskow z Shalom Center w Filadelfii, który dołączył do około 30 innych przywódców religijnych i działaczy żydowskich. - A przeciwnicy tego projektu utrwalają stereotypowy wizerunek islamu.

Islamskie stowarzyszenie Cordoba Initiative chce zbudować centrum kultury islamu dwie przecznice od miejsca ataków z 11 września 2001 - podaje portal The Huffington Post. Znajdzie się tam meczet, centrum sportowe, szkoły gastronomiczne i galerie sztuki. - Gdy doszło do rozlewu krwi - mówił Waskow, - rzekomo w imię tradycji, koniecznie trzeba powiedzieć: w tej tradycji nie o to chodzi. Cordoba Initiative wciąż powtarza, że nie o to chodzi w islamie.

Republikanie, m.in. była gubernator Alaski Sarah Palin, skrytykowali plan, twierdząc, że prowokacją jest stawianie meczetu tak blisko miejsca, w którym tysiące osób zginęło z winy islamskich terrorystów. Rick Lazio, były kongresman, ubiegający się o urząd gubernatora Nowego Jorku, ma wątpliwości co do źródeł finansowania projektu. Planowana budowa islamskiego centrum pochłonie blisko 100 mln dolarów.

Projektowi przeciwna jest Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), żydowska grupa broniąca praw cywilnych, znana z propagowania wolności religijnej.

- To nie jest kwestia prawa, ale tego, co jest prawe - oznajmiło ADL w swoim oświadczeniu. - W naszej ocenie budowa islamskiego centrum w cieniu World Trade Center niepotrzebnie przysporzy ofiarom więcej bólu.

W czwartek na wiecu poparcia dla projektu żydowscy przywódcy modlili się, śpiewali i wręczali prezenty Daisy Khanowi, współzałożycielowi Cordoba Initiative. Przekazali mu też informację, że pod internetowym oświadczeniem poparcia dla meczetu podpisały się setki osób. Khan powiedział, że ośrodek "poświęcony będzie pokojowi, tolerancji i wzajemnemu zrozumieniu", lecz nie wyjaśnił z jakich źródeł centrum będzie finansowane. Podziękował zwolennikom planu, w tym burmistrzowi Nowego Jorku Michaelowi Bloombergowi.

DOSTĘP PREMIUM