Zagraniczne media: Nieobecność Kaczyńskiego na zaprzysiężeniu to bojkot

W światowych mediach pojawiły się liczne komentarze na temat zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego. Szczególnie często jest komentowana nieobecność na uroczystościach Jarosława Kaczyńskiego.

Tygodnik "L'Express" mówi wręcz w swoim portalu internetowym o "bojkocie" warszawskich uroczystości przez Jarosława Kaczyńskiego. Komentator cytuje wypowiedź przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, według którego "są wydarzenia w państwie demokratycznym, przy których wszyscy powinni być obecni".

"L'Express" wspomina o sporze dotyczącym krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Francuski tygodnik uważa, że ten konflikt jest dowodem, iż katastrofa pod Smoleńskiem "wciąż niesie ze sobą wiele emocji".

W komentarzu została również wyeksponowana zapowiedź Komorowskiego, że będzie "w bardziej harmonijny sposób współpracował z rządem". "L'Express" przypomina, że stosunki między tragicznie zmarłym prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Tuskiem były "burzliwe", między innymi ze względu na stosunkowo liczne ustawy wetowane przez szefa państwa.

Niemiecka telewizja o "demonstracyjnej nieobecności"

Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski stoi przed trudnym zadaniem zakopania podziałów istniejących w Polsce.

W relacji z Warszawy, po zaprzysiężeniu nowego polskiego prezydenta, reporterka ARD podkreśla, że Polska jest głęboko podzielona, o czym - jej zdaniem - świadczy demonstracyjna nieobecność na uroczystości wielu przedstawicieli opozycji, w tym kontrkandydata Komorowskiego w wyborach - Jarosława Kaczyńskiego.

Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego odnotowuje także na stronach internetowych większość niemieckich dzienników.

Reuters: W Polsce rośnie napięcie polityczne

"Bronisław Komorowski (...) przysiągł budować narodową jedność, ale człowiek którego pokonał w wyborach zbojkotował ceremonię zaprzysiężenia" - pisze w relacji z Warszawy agencja Reutera. Agencja nieobecność Kaczyńskiego uznała za "oznakę rosnącego napięcia politycznego w Polsce".

Reuters przytacza także krytyczne wobec zachowania Kaczyńskiego słowa Jerzego Buzka.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM