"FAZ" o zaprzysiężeniu: To koniec stanu wyjątkowego w Polsce

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa zaprzysiężenie prezydenta Bronisława Komorowskiego "końcem stanu wyjątkowego" w Polsce. Zdaniem komentatora dziennika, polska polityka powróciła do stanu normalności, czyli do permanentnych sporów i konfliktów.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" odnotowuje nieobecność na uroczystości Jarosława Kaczyńskiego i wypowiedzi na temat udziału Komorowskiego w "przemyśle pogardy" wobec Lecha Kaczyńskiego. PiS wrócił na kurs konfrontacji, a polska polityka do swojej normalnej temperatury - czytamy we frankfurckim dzienniku.

Jego komentator przypomina, że w pierwszych trzech miesiącach po katastrofie smoleńskiej główne siły polityczne w Polsce ustanowiły nieformalny pakt o nieagresji. Nawet znany z agresywnych, polaryzujących wypowiedzi Jarosław Kaczyński przyjął retorykę pojednania.

Jednak, jak pisze "Frankfurter Allgemeine", po wyborach szef PiS-u odsunął od władzy w partii umiarkowanych polityków, "popuszczając cugle" zwolennikom teorii spiskowych. Stąd z obozu narodowokonserwatywnego coraz częściej słychać zarzuty pod adresem rządu, że nie zależy mu na wyjaśnieniu okoliczności katastrofy smoleńskiej i zdradza interesy Polski wobec Rosji.

Niemiecki dziennik dodaje, że o tym, w jakim stopniu tragedia stała się przedmiotem sporu politycznego, świadczy konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim.

DOSTĘP PREMIUM