Grenlandia: Oderwała się gigantyczna góra lodowa

Gigantyczna góra lodowa oderwała się od lodowca Petermann na północnym zachodzie Grenlandii - informują amerykańscy naukowcy. Wskazują na to najnowsze zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA.

Pęknięcia na lodowcu Petermann zauważono już w ubiegłym roku. Naukowcy spodziewali się, że kra może oderwać się od lodowca.

Kra wielkości Poznania

Olbrzymia kra lodowa ma 260 kilometrów kwadratowych powierzchni, tyle co Poznań. Jest to największy lodowy fragment jaki oderwał się od arktycznych lodowców w ciągu ostatnich 50 lat. - Ostatnio do oderwania się tak wielkiej kry doszło w 1962 roku - mówi Andreas Muencho, naukowiec z amerykańskiego Uniwersytetu w Delaware.

Dodają, że woda znajdująca się w krze mogłaby zasilać wszystkie amerykańskie publiczne krany przez 120 dni.

Nie wiadomo, co stanie się z górą lodową. Być może w zimie ponownie przymarznie ona do lodowca. Niewykluczone jednak, że podryfuje na południe i będzie zagrażać statkom.

Globalne ocieplenie?

Glacjolodzy nie są pewni, czy do zdarzenia doszło w sposób naturalny czy jest to efekt globalnego ocieplenia. - Nie można na w tej chwili tego przesądzić - mówi Andreas Muencho z uniwersytetu w Delaware. Podkreśla jednak, że w pierwsze miesiącach 2010 roku odnotowano na świecie rekordowo wysokie temperatury.

DOSTĘP PREMIUM