Iran: oskarżony o homoseksualizm czeka na wykonanie egzekucji

Ebrahim Hamidi, 18-letni Irańczyk czeka na wykonanie wyroku śmierci. Mimo, że nie jest homoseksualistą, sędzia orzekł karę na podstawie ?własnej wiedzy?. To właśnie ta luka w prawie pozwoliła mu na wydanie wyroku bez przedstawienia dowodów.

Heteroseksualny Ebrahim Hamidi został skazany na śmierć za tzw. lavat (pederastię). Został aresztowany dwa lata temu na przedmieściach miasta Tabriz we wschodnim Iranie, po bójce z członkami innej rodziny. Trójka jego przyjaciół, także uwikłana w bójkę została aresztowana. Całej czwórce postawiono zarzuty homoseksualnej napaści i próby seksualnego wykorzystania mężczyzny.

Tortury i wymuszenia

Jak podaje portal guardian.co.uk, po trzech dniach aresztu, Hamidi przyznał się, prawdopodobnie po serii tortur. Pozostali jego koledzy zostali oczyszczeni z zarzutów. Miano im obiecać uwolnienie w przypadku, gdy będą zeznawać przeciwko Ebrahimowi.

Jednakże, w ubiegłym miesiącu, domniemana ofiara przyznała, iż oskarżając całą czwórkę, była pod silnym naciskiem swoich rodziców. Mimo tego, miejscowy sędzia uznał, że mężczyzna powinien zostać stracony.

Młody Irańczyk reprezentowany jest przez znanego obrońcę praw człowieka Mohammada Mostafaei, znanego m.in. z przedstawienia na forum międzynarodowym sprawy Sakineh Mohammadi Ashtiani, irańskiej kobiety skazanej na śmierć za cudzołóstwo. Mostafaei, któremu udało się uratować przed egzekucją ponad 50 osób mówi: - Jest to szokujecie, że pomimo przyznania się strony oskarżającej do kłamstwa, Hamidi nadal oczekuje wykonania wyroku. Jest to pierwszy taki przypadek w historii.

Zwracając uwagę świata na problemy systemu prawnego i kulturowego Mostafaei zmuszony został do opuszczenia kraju. Zamieszkujący w Norwegii prawnik kontynuuje pracę w imieniu swoich klientów, w tym Hamidiego.

Międzynarodowy odzew

- Sprawa Ebrahima jest typowym przykładem na to, że osoby heteroseksualne mogą być skazane na śmierć na podstawie fałszywych oskarżeń. - stwierdził Peter Tatchell, współzałożyciel londyńskiej grupy OutRage , zajmującej się prawami gejów. Tatchell napisał do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Williama Hague'a, aby ten skontaktował się z prezesem Sądu Najwyższego w Iranie w celu wstrzymania egzekucji. Hamidi

A gdzie prawa człowieka?

Osoba oskarżona w Iranie o homoseksualizm może zostać skazana na biczowanie, śmierć przez powieszenie lub ukamienowanie. Prawo obejmuje różnorodne kary za homoseksualne akty: 99 batów jeżeli dwóch niepowiązanych rodzinnie mężczyzn spało pod tym samym kocem (nawet jeżeli nie doszło do żadnego kontaktu seksualnego). Chłopiec zgwałcony przez starszego mężczyznę będzie biczowany jeżeli sąd stwierdzi, że ofiara "odczuwała przyjemność" podczas aktu.

DOSTĘP PREMIUM