Para Brytyjczyków zamordowana w Pakistanie. "Zabójstwo honorowe"

W miejscowości Khyber Pakhtunkhwa w Pakistanie odnaleziono ciała dwójki obywateli brytyjskich. Policja sądzi, że para mogła być zamordowana z powodu odwołania ślubu córki. Przyczyną śmierci prawdopodobnie było zabójstwo honorowe zlecone przez rodzinę pana młodego - podaję brytyjskie media.

Pochodzący z Birmingham mężczyzna wraz z żoną regularnie wyjeżdżali do Pakistanu, aby rozstrzygnąć spór o ślub córki. W mieście znani byli jako taksówkarz Gul Wazir i jego żona Bagum.

Do morderstwa doszło w zeszły poniedziałek. Informacje o nim nie zostały jednak przekazane stronie brytyjskiej z powodu utrudnień spowodowanych przez powodzie, które nawiedziły Pakistan w ostatnim czasie. Policja z położonego w zachodnio-centralnej Angli hrabstwa West Midlands potwierdza doniesienia o śmierci. - Zostaliśmy poinformowani o morderstwie dwójki naszych mieszkańców w Pakistanie. Śledztwo toczone jest przez władze pakistańskie. Jesteśmy gotowi wspomóc dochodzenie jak tylko zajdzie potrzeba - powiedział rzecznik miejscowej policji

"Guardian" podaje w swoim serwisie internetowym, że małżeństwo zostało już pochowane. Natomiast rzecznik brytyjskiego MSZ twierdzi, iż rodzina zamordowanych otrzymała już pełną pomoc konsularną. Syn zamordowanej pary został raniony w trakcie incydentu, ale przeżył.

Khalid Mahmood, przedstawiciel okręgu Birmingham jest wstrząśnięty morderstwem. Ostrzega także Brytyjczyków pochodzenia pakistańskiego przed konsekwencjami aranżowania małżeństw. - To straszne, że w dzisiejszych czasach ludzie zabijani są w ten sposób- stwierdził. - Ludzie powinni zrozumieć, że nie mogą aranżować ślubów w Pakistanie na przekór marzeniom swoich dzieci. Jeżeli dziecko wycofa się ze ślubu, może to doprowadzić do poważnych problemów - dodał Mahmood. - Rozumiem, że ludzie pragną utrzymywać więzi z Pakistanem, ale muszą mieć na uwadze dobro swoich dzieci. W przeciwnym razie może to skończyć się tragicznie - podkreślił.

Morderstwo brytyjskiej pary jest klasycznym przykładem zabójstwa honorowego. Córka ofiar była już zaręczona z innym mieszkańcem wioski. Pan młody - obawiając się ośmieszenia - postanowił zamordować rodziców dziewczyny, aby ocalić swój honor.

Wioska Khyber Pakhtunkhwa już miejscem kilku honorowych zabójstw w przeciągu ostatnich lat. Przyjaciel Gula Wazira oznajmił, że ponad 1,5 roku temu doszło do morderstwa osoby również pochodzącej z Birmingham.

DOSTĘP PREMIUM