Koniec konfliktu między Wenezuelą a Kolumbią

Prezydenci Kolumbii i Wenezueli ogłosili wznowienie stosunków dyplomatycznych i handlowych na szczycie w Santa Marta w Kolumbii. Zakończono w ten sposób kryzys trwający od 22 lipca - podaje ?Le Monde?.

Juan Manuel Santos oraz Hugo Chavez "zgodzili się na podjęcie na nowo stosunków dwustronnych, opartych na dialogu i szacunku" - ogłosili we wspólnym oświadczeniu prezydenci obu krajów.

22 lipca Chavez zerwał stosunki z Kolumbią, która oskarżyła Wenezuelę o udzielanie schronienia partyzantom Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Chavez stwierdził wówczas, że byłego już prezydenta Kolumbii Alvara Uribego ogarnął "wojenny obłęd" i wysłał wojska na granicę.

"Musimy pokonać demony"

Spotkanie Juana Manuela Santosa, który w sobotę został prezydentem Kolumbii i Hugo Chaveza doprowadziło do kompromisu, m.in. w sprawie FARC, będącej od wielu lat kością niezgody między Caracas i Bogotą - relacjonuje "Le Monde".

- Prezydent Chavez zapewnił mnie, że nie pozwoli na obecność uzbrojonych grup na swoim terytorium. Uważam, że to ważny krok w budowaniu naszych stosunków na trwałym fundamencie - powiedział Juan Manuel Santos. Chavez ze swej strony zapewniał, że "rząd wenezuelski nie wspiera i nie będzie wspierał, ani nawet pozwalał na obecność partyzantów lub handlarzy narkotykami."

- Musimy pokonać demony, prezydencie - powiedział Chávez do Juana Manuela Santosa: - Są ludzie, którzy chcą nas skłócić.

"Kolumbia jest krajem suwerennym"

Politycy omawiali również umowę między Kolumbią a USA z 2009 roku, pozwalającą armii amerykańskiej na wykorzystanie co najmniej siedmiu baz wojskowych w Kolumbii - podaje "Le Monde".

Ogłoszenie tego porozumienia było przyczyną bezprecedensowego pogorszenia stosunków między dwoma sąsiadami - Hugo Chavez zdecydował w odwecie zablokować import z Kolumbii.

W nawiązaniu do tej sprawy Hugo Chavez przyznał, że Kolumbia jest krajem suwerennym, który może zawierać dowolne umowy ze wszystkimi krajami świata. - Rozmawialiśmy o tym, że ważne jest, aby żadna międzynarodowa umowa nie naruszała suwerenności sąsiadów i nie stanowiła dla nich zagrożenia - powiedział prezydent Wenezueli. Ogłosił także, że oba kraje będą pracować nad przywróceniem stosunków handlowych. Eksport z Kolumbii w okresie między styczniem a majem tego roku spadł o 71,4%.

Prezydenci zapowiedzieli stworzenie pięciu międzynarodowych komisji, mających ułatwić normalizację stosunków. Będą zajmować się wznowieniem stosunków handlowych, integracją gospodarczą, zagadnieniami społecznymi oraz wspólnym rozwojem infrastruktury i bezpieczeństwa.

Więcej na stronie ''Le Monde"' .

DOSTĘP PREMIUM