USA: 26 mld dolarów dla najuboższych stanów

Amerykański prezydent Barack Obama podpisał ustawę o pomocy finansowej dla stanów, które znalazły się w finansowych tarapatach. Według Obamy, pieniądze z budżetu federalnego pomogą uratować setki tysięcy miejsc pracy.

Zgodnie z podpisana przez prezydenta ustawą, zagrożone kryzysem finansowym stany otrzymają pomoc w łącznej wysokości 26 miliardów dolarów. Gdyby nie środki federalne, miejsca pracy straciłoby około 300 tysięcy Amerykanów.

- Pieniądze te zostaną w całości skierowane na utrzymanie miejsc pracy nauczycieli, strażaków, pracowników służby zdrowia a także policjantów i ratowników, którzy ryzykują życiem by zapewnić nam bezpieczeństwo - podkreślił prezydent.

Przeciwko zwiększaniu pomocy finansowej dla stanów zaprotestowali Republikanie. Ich zdaniem, uchwalona przez Demokratów i podpisana przez Obamę ustawa przyczyni się do powiększenia i tak dużej dziury budżetowej. Większość ekonomistów uważa jednak, że pomoc dla władz lokalnych jest niezbędna, gdyż masowe zwolnienia pracowników mogą tylko pogłębić obecny kryzys gospodarczy.

DOSTĘP PREMIUM