Chiny: przyspieszone dojrzewanie płciowe u niemowląt

Chiński minister zdrowia Deng Haihua powołał zespół ekspertów mający zbadać sprawę niemowląt, u których stwierdzono zawyżony poziom hormonów i pojawienie się piersi - podaje ?China Daily?.

Zespół specjalistów z dziedziny endokrynologii, pediatrii i żywienia został powołany przez Chińskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji, aby zbadać przypadki przedwczesnej dojrzałości płciowej u dziewczynek w wieku od trzech do piętnastu miesięcy.

Deng Haihua oznajmił, że odpowiednie służby poddają testom próbki mleka, sprzedawanego w sklepach i tego, którym dziewczynki zostały nakarmione w ich domach, a wyniki badań zostaną podane najszybciej, jak to będzie możliwe.

Rodzice i lekarze z miasta Wuhan w prowincji Hubei kilka dni temu zgłosili, że mleko wyprodukowane przez firmę Synutra spowodowało przedwczesny rozwój u trzech niemowląt. Testy wykazały, że u chorych dziewczynek poziom hormonów - estradiolu i prolaktyny - był wyższy niż u przeciętnej dorosłej kobiety.

Sprawa wywołała w Chinach powszechną panikę wśród rodziców, którzy karmili swoje dzieci mlekiem z tej samej serii. Po wykryciu przypadków z Wuhan podobne zgłoszenia pojawiły się wielu innych miastach.

Przyczyny przedwczesnej dojrzałości płciowej mogą być spowodowane przez wiele czynników. - Trudno stwierdzić czy decydujący wpływ miało jedzenie czy czynniki środowiskowe - powiedział chiński minister zdrowia. Niektórzy spekulują, że hormony mogły dostać się do łańcucha pokarmowego wcześniej, ponieważ niektórzy chińscy rolnicy karmią nimi swoje krowy.

- Szkodliwe skutki przedwczesnego dojrzewania są odwracalne - zapewniał dr Peter Embarek, ekspert od spraw bezpieczeństwa żywienia z WHO w wywiadzie dla "China Daily". - Ale tak wczesna dojrzałość płciowa może niekiedy spowodować zakłócenia prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, a nawet raka.

Firma Synutra na swojej oficjalnej stronie opublikowała oświadczenie, w którym zapewnia, że nigdy nie dodawała do mleka sztucznych hormonów, ani innych nielegalnych substancji oraz że wszystkie jej produkty są bezpieczne.

To wydarzenie nie jest pierwszą aferą w chińskim przemyśle mlecznym. W 2008 roku doszło do śmierci sześciu i choroby trzystu tysięcy dzieci, którym podawano mleko z domieszką melaminy, stosowanej do zawyżania zawartości białka.

DOSTĘP PREMIUM