Nowy, chiński gadżet zagrożeniem dla Apple?

Młody programista stworzył urządzenie, które dodaje do iPodów funkcję telefonu komórkowego łamiąc jego fabryczne zabezpieczenia. Gadżet już sprzedawany jest na elektronicznym czarnym rynku w Chinach i może być konkurencją dla iPhone'a - podaje CNN.

Stworzone przez młodego anonimowego programistę, urządzenie spełnia rolę nakładki, umożliwiającej dodanie funkcji telefonu komórkowego do odtwarzacza multimedialnego iPod firmy Apple.

Nowy gadżet o nazwie Apple Peel 520 zawiera w zestawie baterię, wielofunkcyjny kabel USB (iPod Dock Connector) oraz kartę SIM umożliwiającą rozmowy. Użytkownicy będą musieli zainstalować specjalne oprogramowanie, które dodaje funkcję pisania wiadomości tekstowych. Aplikacja ta łamie oryginalne zabezpieczenia systemowe.

Cena iPhone'a waha się w Stanach między 588-740 dolarów na rynku amerykańskim, iPodaTouch - wynosi 235 dolarów. Natomiast chińska nakładka sprzedaje się w Chinach za 57 dolarów.

Według analityków rynkowych, tanie podróbki "shanzhai" doprowadziły do załamania sprzedaży produktów Apple na chińskim rynku. - Zbyt wysoka cena telefonu iPhone zmusiła potencjalnych nabywców do szukania innych możliwych sposobów uzyskania tego samego produktu - ocenia w rozmowie z CNN Leo Wang, założyciel forum Mobile 2.0.

Każdego roku ponad milion podróbek urządzeń elektronicznych sprzedawanych jest w samych Chinach - podaje CNN. Doprowadza to do olbrzymiego zmniejszenia sprzedaży oryginalnych wyrobów. - Ludzie albo już posiadają, albo zamierzają kupić produkty należące do chińskiego rynku - stwierdził Benjamin Joffe, założyciel internetowej firmy konustingowej Plus8Star.

Programista odpowiedzialny za stworzenie nowego urządzenia twierdzi, że jego producent ma w planach wejście na masowy, legalny rynek. Dokona tego - jak twierdzi - po uprzednim upewnieniu się, czy... nie naruszono praw o ochronie własności intelektualnej.

DOSTĘP PREMIUM