"Niezwykły i ekstrawagancki", Delahaye Roadster, sprzedany za 3 mln $

- Za 3 mln dolarów sprzedano Delahaye Roadster, sportowy samochód z 1949 roku należący do Diany Dors, brytyjskiej aktorki porównywanej z Marilyn Monroe - podało BBC News. Aukcja zorganizowana przez RM Auctions odbyła się w dniach 12-14 sierpnia w Monterey w Kalifornii.

Delahaye Roadster z 1949 roku, przez niektórych uważany jest za najpiękniejszy samochód świata. "Auto jak niebo w błękicie", zostało opisane w katalogu aukcyjnym jako "ekstrawaganckie i niezwykłe, z licznymi zaokrągleniami, podobnymi do tych, które miała jego właścicielka", brytyjska gwiazda kina, Diana Dors

Nadwozie Delahaye Roadster zostało zaprojektowane przez Jacquesa Saoutchika, projektanta ukraińskiego pochodzenia, który żył i tworzył w Paryżu.

Samochód jest jednym z 150 wyprodukowanych egzemplarzy i jedynym istniejącym modelem 175S. Według danych z katalogu aukcyjnego, auto rozwija prędkość 70 mil na godzinę.

Firma Saoutchika, z powodu niewielkiego zapotrzebowania na tak wyjątkowe samochody w Europie po zakończeniu II wojny światowej, w 1957 roku zakończyła ich produkcję.

Organizatorzy aukcji w Kalifornii liczyli, że uda im się sprzedać samochód za 6 mln dolarów, ale ostatecznie poszedł on za 3 mln plus 10% prowizji od nabycia.

Diana Dors - brytyjska seks-bomba lat 50-tych

Dors, a właściwie Diana Mary Fluck, w latach 50-tych ubiegłego wieku był postrzegana jako brytyjska Marilyn Monroe. Pełna seksapilu blondynka zagrała w wielu filmach i został doceniona przez krytyków. Samochód dostała na swoje 17 urodziny. Wtedy dziewczyna nie miała nawet prawa jazdy. Kinowy sukces jaki odniosła, najlepiej odzwierciedla fakt, że w wieku 20 lat stała się najmłodszą właściciela Rolls-Royce w Wielkiej Brytanii.

Dors zmarła w 1984 roku w wieku 52 lat.

Po jej śmierci, samochód kilka razy zmieniał właścicieli. Ostatnio został dokładnie odrestaurowany.

DOSTĘP PREMIUM