Kalifornia: śluby homoseksualne niezgodne z konstytucją?

W stanie Kalifornia w USA zebrał się sąd apelacyjny, który ma rozstrzygnąć, czy śluby par homoseksualnych są zgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Wcześniejsze orzeczenie sądu niższej instancji pozwalające na zawieranie ślubów zostało wstrzymane do czasu zakończenia prac - podaje BBC.

Zakaz zawierania ślubów homoseksualnych, znany jako Propozycja 8 (Proposition 8), był wprowadzony w 2008 roku jako poprawka do konstytucji amerykańskiego stanu Kalifornia. Zakaz wszedł w życie po referendum w którym głosowali obywatele całego stanu i stanowi, że "stan Kalifornia uznaje za ważne tylko małżeństwa pomiędzy mężczyzną a kobietą".

Z poprawką nie zgodziła się para, która rozpoczęła batalię o swoje prawa. Ich działania doprowadziły do zebrania się sędziów sądu apelacyjnego, który ma rozstrzygnąć, czy śluby homoseksualne są zgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych. - Jesteśmy wdzięczni, że sąd apelacyjny zrozumiał powagę i trudny charakter całej sytuacji - oznajmił Ted Boutrous, członek grupy prawników reprezentujących pary homoseksualne.

Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zgłosili wniosek do sądu apelacyjnego skierowany przeciwko decyzji sędziego sądu niższej instancji. Doprowadziło to do wstrzymania orzeczenia, a ostateczna decyzja w tej sprawie została przeniesiona na przyszły rok. Wielu obserwatorów nie wierzy, że sprawa trafi ponownie do Sądu Najwyższego.

DOSTĘP PREMIUM