Mija 50 lat od pierwszego koncertu Beatlesów w Hamburgu

Hamburg świętuje 50. rocznicę pierwszego koncertu Beatlesów w tym hanzeatyckim mieście. Nieznany wówczas zespół z Liverpoolu, który po kilku latach miał się stać najpopularniejszą grupą na świecie, dał tam pierwszy występ 17 sierpnia 1960 roku.

Beatlesów sprowadził do Hambuga miejscowy promotor Bruno Koschmider, który szukał nowych atrakcji dla swoich klubów. Stawiający pierwsze kroki zespół pojawił się w Hamburgu zanim zdobył popularność w rodzinnej Anglii.

Pół wieku temu w klubie "Indra" The Beatles - wówczas jeszcze w pięcioosobowym składzie - dali pierwszy koncert, za który dostali po 30 marek na głowę. Po kilku występach na scenie "Indry" przenieśli się do większych klubów. W ciągu dwóch lat do Hamburga wracali jeszcze trzykrotnie, grając w sumie 280 koncertów.

- Urodziłem się w Liverpoolu, ale dorosłem w Hamburgu - miał po latach powiedzieć John Lennon.

Dziś i w ciągu najbliższych dni w nadal istniejącym klubie "Indra" odbędzie się kilka koncertów, których repertuar ma dokładnie pokrywać się z pierwszymi występami Beatlesów. W Hamburgu działa także muzeum Wielkiej Czwórki z Liveropoolu, a od dwóch lat miasto ma Plac Beatlesów. Miejsca związane z pobytem Lennona, McCartneya i spółki w Hamburgu można także objechać specjalnym autobusem w ramach trasy odpowiednio zatytułowanej "Magical Mystery Tour".

DOSTĘP PREMIUM