Kim Dzong Il na Twitterze

Korea Północna stworzyła swoje konto na Twitterze - @uriminzok. Od wtorku przyciągnęło już ponad 6000 użytkowników - podaje BBC News.

Pojawienie się na Twitterze jest kolejnym, po uruchomieniu kanału na YouTube, krokiem wprowadzającym Koreę Północną w świat Internetu.

Kanał na YouTube jest pełny propagandy, używającej agresywnej retoryki, np. USA i Korea Południowa są nazywane "wojennymi podżegaczami", a w jednym z postów na Twitterze obecna administracja Korei Południowej została określona "prostytutką" Ameryki.

- Agencja odpowiedzialna za te filmy i tweety jest ważną częścią komunistycznej partii, rządzącej krajem - powiedział dla BBC News Sung-Yoon Lee, profesor Stosunków Międzynarodowych z Tufts University w Bostonie.

- Na ironię zakrawa fakt, że znaczna większość z 23 milionów mieszkańców Korei Północnej nie ma dostępu do Internetu. - A nawet gdyby go mieli, nie mogliby używać stron społecznościowych do krytykowania reżimu - mówi Gilles Lordet, redaktor naczelny Reporterów bez Granic w Paryżu. - W Korei Północnej nie ma absolutnie żadnej wolności prasy - dodaje.

Jak na razie, północnokoreańskie internetowe media są dostępne tylko w języku koreańskim. Profesor Lee spodziewa się jednak, że niedługo pojawią się filmy i posty także po angielsku. Obecnie północnokoreańska propaganda jest dostępna anglojęzycznemu światu za pośrednictwem Centralnej Koreańskiej Agencji Prasowej.

Więcej na stronie ''BBC News"' .

DOSTĘP PREMIUM