"Izwiestia": Hańbiąca pikieta w Ossowie, "siostra" pikiety przed Pałacem

Rosyjski dziennik "Izwiestia" pisze, że "zarówno w Rosji jak i Polsce są ludzie gotowi walczyć z grobami". Gazeta w artykule zatytułowanym "Hańba w Ossowie" powraca do zaplanowanej na niedzielę i przerwanej uroczystości odsłonięcia mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej pod Warszawą.

"Izwiestia" piszą, że w Polsce "grupa narodowo zaniepokojonych" obywateli zerwała jeszcze jedna możliwość polsko-rosyjskiego pojednania. Gazeta przypomina, że kilkudziesięciu miejscowych mieszkańcow urządziło pod pomnikiem demonstrację, nie dając możliwości przeprowadzenia ceremonii jego odsłonięcia.

- Piękny gest, polska odpowiedź na nowe otwarcie strony rosyjskiej w kwestii katyńskiej, został zerwany - pisze publicysta Dmitrij Babicz. Rosyjski komentator twierdzi, że pikieta w Ossowie jest młodszą siostrą tej - jak stwierdził - "hańbiącej pikiety" w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim, "która stała sie problemem dla całego kraju".

Kombatanci: Przeznaczyć pomnik w Ossowie dla naszych żołnierzy

Dmitrij Babicz pisze, że "jest w tej historii lekcja również dla Moskwy". W Rosji są ludzie. którzy negują zbrodnię katyńską. - Niech wiedzą ci ludzie, do kogo są naprawdę podobni. Nie do obrońców Rosji, ale do tych z Ossowa, walczących z grobami - czytamy w gazecie "Izwiestia".

DOSTĘP PREMIUM