Ukraina: koniec "miodowego miesiąca" - poparcie dla Janukowycza gwałtownie spada

Na Ukrainie gwałtownie spadło poparcie dla prezydenta i rządu. Wskazuje na to sondaż prestiżowego kijowskiego Centrum Razumkowa. Według badań Ukraińcy myślą, że prezydent działa w interesach własnych i najbliższego otoczenia.

Wiktor Janukowycz objął stanowisko prezydenta pod koniec lutego i jeszcze w maju prawie 43 procent Ukraińców była przekonana, że wydarzenia w ich kraju biegną w dobrym kierunku. Teraz przekonany jest o tym co czwarty badany. Liczba osób, które twierdzą, że obecna władza jest lepsza od poprzedniej spadła z 50 do 33 procent.

Coraz więcej Ukraińców jest zdania, że prezydent Wiktor Janukowycz działa w interesach własnych i najbliższego otoczenia. Zmniejsza się też liczba tych, którzy popierają działania szefa państwa i rządu i wynosi obecnie odpowiednio 22,5% i 14,3%. Jednocześnie Ukraińcy nie kierują się w stronę opozycji - poparcie dla Julii Tymoszenko nie zmienia się od maja i pozostaje na poziomie 10 procent.

Zdaniem komentatorów wyniki sondażu świadczą o tym, że skończył się "miodowy miesiąc" nowych władz. W ciągu ostatnich miesięcy były one zmuszone do niepopularnych kroków, między innymi, podwyższenia cen gazu i zapowiedzi podwyższenia wieku emerytalnego kobiet. Zostały one zrobione pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

DOSTĘP PREMIUM