Lista ofiar na Facebooku. Trzech nastolatków nie żyje

Trzech nastolatków z Kolumbii zostało zamordowanych po tym, jak ich nazwiska znalazły się na zamieszczonej na Facebooku liście. 69 osobom zagrożono, że jeśli w ciągu trzech dni nie opuszczą miasta, zostaną zabite. Policja nie wie, kto i w jakim celu zamieścił ?listę ofiar? - informuje CNN.

Lista na Facebooku pojawiła się 17 sierpnia. Osoby, których nazwiska na niej się znalazły, otrzymały trzy dni na opuszczenie miasta Puerto Asis na południowym zachodzie Kolumbii. Jeśli tego nie zrobią, zagrożono im śmiercią - powiedział Volmar Perez Ortiz z kolumbijskiej policji.

Początkowo policja potraktowała listę jako żart internetowy. Jednak 15 sierpnia ktoś zabił dwie pierwsze osoby z listy: 16-letniego ucznia Diego Ferneya Jaramillo i 17-letniego handlarza płytami CD Eibarta Alejandro Ruiza Munoza. Pięć dni później zginęła trzecia osoba, a 16-letni kolega ostatniej ofiary został ranny.

A potem pojawiła się nowa lista, a na niej 31 kolejnych nazwisk. Policja prowadzi śledztwo - na razie nie wiadomo, kto zamieścił obie listy na Facebooku. Ale, jak zauważają funkcjonariusze policji, miasto leży w rejonie działań gangu "Los Rastrojos" i marksistowskich bojówek Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), co może mieć związek ze sprawą.

Mieszkańcy miasta żyją w strachu, a niektórzy rodzice nastolatków z listy na Facebooku wywożą dzieci poza miasto w trosce o ich bezpieczeństwo - donoszą kolumbijskie media. Policja zapewnia, że groźby traktuje poważnie. Ze stolicy kraju Bogoty na miejsce przybyli dodatkowi śledczy, wśród nich są również eksperci od przestępstw internetowych. Władze wyznaczyły nagrodę 5 mln pesos za pomoc w śledztwie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM