Francja grozi Rumunii: Zajmijcie się Romami, bo...

Francja wezwała Komisję Europejską do zmuszenia rumuńskiego rządu do powstrzymania migracji Romów do bogatszych krajów UE. Paryż zasugerował też, że zablokuje wejście Rumunii do strefy Schengen, jeśli ta nie zajmie się swoimi romskimi obywatelami.

Akcja deportacji Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudza od kilku tygodni ogromne kontrowersje. Rumuński rząd zakwestionował legalność deportacji, a przedstawiciele Bukaresztu przyjechali do Paryża na rozmowy. Francuski rząd jest jednak nieugięty i twierdzi, że emigracja Romów z Rumunii "stała się europejskim problemem".

"Niech KE zmusi Rumunię by integrowała Romów"

Paryż dawał wcześniej do zrozumienia, że to Rumunia powinna zająć się integracją Romów we własnym kraju i zapewnić im atrakcyjne perspektywy. Francuski premier Francois Fillon napisał w tej sprawie list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso. Fillon prosi, by KE upewniła się, że 4 miliardy euro funduszy przekazywanych co roku Rumunii były przeznaczone na pomoc Romom.

- Francja nie ma instrumentów prawnych, by zmusić rumuński rząd by wydał te środki na mieszkania i edukację swoich obywateli - tłumaczył minister Francois Lellouche w radiu Europe 1 - Ale Europa może to zrobić i dlatego premier napisał dziś do pana Barosso - dodał. Lellouche powiedział także, że jeśli Rumunia nie uczyni z integracji Romów "narodowego priorytetu", wpłynie to na możliwość wejścia przez nią do strefy Schengen.

Sarkozy: Deportacje są zgodne z prawem

Do fali krytyki odniósł się też prezydent Nicolas Sarkozy. Zaapelował on do swoich ministrów, by "nie dawali się wciągać w bezużyteczne polemiki" w sprawie deportacji Romów. - Rumuni są odwożeni do swojego kraju zgodnie z prawem francuskim, pod kontrolę sędziów i w całkowitej zgodzie z regułami i dyrektywami europejskimi - mówił francuski prezydent na spotkaniu rządu.

Rzecznik KE poinformował, że Komisja przygotuje specjalny raport oceniający legalność deportacji Romów. Raport będzie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

DOSTĘP PREMIUM