Białoruska opozycja: reżim Łukaszenki chyli się ku upadkowi

Portal informacyjny ?Biełorusskij Partizan? opublikował artykuł, w którym ocenia obecną sytuację polityczną Aleksandra Łukaszenki. Według portalu era obecnego prezydenta Białorusi zbliża się do końca.

"Biełorusskij Partizan" uważa, że izolacja na arenie międzynarodowej, trudna sytuacja wewnętrzna oraz zadłużenie białoruskiej gospodarki sięgnęły zenitu. Zdaniem portalu Aleksander Łukaszenka straci władzę albo w wyniku zbliżających się wyborów prezydenckich, albo zaraz po nich, gdy będzie musiał rozliczyć się z zagranicznych kredytów.

Podobnie ocenia sytuację jeden z liderów białoruskiej opozycji, Aleksander Milinkiewicz. - Nie ma wyników w liberalizacji i demokratyzacji, jest nawet gorzej niż było - twierdzi Milinkiewicz. Według opozycyjnego polityka Unia Europejska powinna w stosunkach z białoruskimi władzami ostrzej egzekwować żądania dotyczące poszanowania praw człowieka i wolności obywatelskich.

Według białoruskich politologów poważny wpływ na odsunięcie Aleksandra Łukaszenki od władzy będzie miała również obecna polityka rosyjskich władz wobec Mińska. Moskwa zamierza wycofać się ze sprzedaży gazu i ropy dla Białorusi po preferencyjnych cenach, co mocno nadwątli białoruski budżet.

DOSTĘP PREMIUM