Rosjanie wyremontowali drugiego TU-154M. Co dalej z maszyną? Nie wiadomo

Rosyjski dziennik "Kommiersant" informuje, że rosyjskie zakłady w mieście Samara wyremontowały drugi polski samolot rządowy Tu-154M. Gazeta rosyjskich kół biznesu pisze, że na razie nie wiadomo jaki los spotka samolot identyczny z tym, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem.

"Kommiersant" informuje, że zakłady remontowe w Samarze w drugiej połowie ubiegłego roku wyremontowały samolot, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Obecnie wyremontowano drugą maszynę. Teraz trwają próby lotne, a potem trzeba go będzie jedynie pomalować. W firmie "Russkije Maszyny" która remontowała samolot poinformowano, że po katastrofie pod Smoleńskiem "parametry remontu nie były zmieniane".

"Kommiersant" pisze, że "polskie władze najwyraźniej nie wiedzą co zrobić z wyremontowaną maszyną". Dziennikarzom gazety nie udało się ustalić jaki dalszy los spotka Tu-154M, ani w służbie prasowej polskiego Ministerstwa Obrony ani w Kancelarii Prezydenta Polski. Gazeta zwraca uwagę, że eksperci badający przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem doszli do wniosku, że "stan techniczny rządowego samolotu nie mógł być przyczyną awarii".

Poseł Tadeusz Iwiński powiedział gazecie "Kommiersant", ze prezydent Bronisław Komorowski raczej nie będzie latał wyremontowanym Tu-154M, a "przyczyny są tu raczej emocjonalne". Według posła Iwińskiego być może samolot będzie wykorzystywany nie przez prezydenta i premiera, lecz do przewozu urzędników niższej rangi.

TOK FM PREMIUM