Negocjacje Izraela i Palestyny rozpoczęte. "Sukces jest możliwy"

- Będzie trudno, ale sukces jest możliwy - oświadczyła sekretarz stanu Hillary Clinton otwierając w Waszyngtonie bliskowschodnie negocjacje pokojowe. Celem rozmów jest zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Na początku spotkania, które odbywa się w Departamencie Stanu USA, szefowa amerykańskiej dyplomacji zwróciła się do Premier Izraela Benjamin Netanjahu i Prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. - Będąc tu dzisiaj wykonaliście ważny krok by uwolnić swoje narody z kajdan historii. To krok w kierunku pokoju i godności, które tylko wy możecie stworzyć - mówiła.

Clinton obiecała aktywne, ale neutralne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w negocjacje. - Wierzymy, że sukces jest możliwy ale nie będziemy narzucać rozwiązań - stwierdziła.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu również wyraził wiarę w sukces negocjacji ale przyznał, że nie będzie to łatwe. - Prawdziwy i trwały pokój będzie wymagał bolesnych ustępstw z obu stron - powiedział. Prezydent Autonomii Mahmoud Abbas powiedział, że uczestnicy negocjacji dają sobie rok na wypracowanie ostatecznego porozumienia pokojowego. Abbas wyraził przekonanie, że jest to możliwe.

DOSTĘP PREMIUM