ETA deklaruje zawieszenie broni

Baskijska organizacja separatystyczna ETA deklaruje, że ?nie będzie podejmować akcji zbrojnych? w imię walki o niepodległość - informuje BBC. Brytyjska stacja powołuje się na nagranie wideo, które otrzymała od ETA.

Baskijska organizacja zapewnia, że decyzja o zawieszeniu broni została podjęta kilka miesięcy temu, aby "uruchomić proces demokratyczny". ETA deklaruje, że chce "szukać demokratycznego rozwiązania konfliktu".

Hiszpański rząd wykluczył wcześniej możliwość negocjacji z ETA, jeśli organizacja nie odrzuci stosowania przemocy. ETA ogłosiła już zawieszenie broni w 2006 r., ale w ciągu kilku miesięcy powróciła do przemocy. Nie wiadomo, czy obecna deklaracja oznacza trwały czy tylko chwilowy rozejm.

W nagraniu, które otrzymała BBC, wystąpiło trzech zamaskowanych członków baskijskiej organizacji. Jeden z nich odczytał przygotowane oświadczenie ETA.

Powstała pod koniec lat 50. XX wieku ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) walczy o utworzenie niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Formacji tej, figurującej na amerykańskiej i unijnej liście organizacji terrorystycznych, przypisuje się odpowiedzialność za śmierć ponad 820 osób w zamachach terrorystycznych przeprowadzonych od końca lat 60.

DOSTĘP PREMIUM