Watykan uratuje skazaną na ukamienowanie Irankę?

Watykan będzie zabiegał na drodze dyplomatycznej o ocalenie życia skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo Iranki Sakiny Mohamadi Asztiani. Poinformował o tym rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

Rzecznik powiedział, że Stolica Apostolska "z uwagą i przejęciem" śledzi los Sakiny. Przypomniał, że Kościół jest przeciwny karze śmierci, ukamienowanie zaś jest jej formą "wyjątkowo brutalną". Kiedy do Stolicy Apostolskiej kierowane są prośby o to, by interweniowała w sprawach natury humanitarnej do władz jakiegoś kraju, "nie czyni tego zwykle w formie publicznej, lecz korzysta z własnych kanałów dyplomatycznych"- wyjaśnił ksiądz Lombardi.

Przypomina się, że Jan Paweł II wielokrotnie w przeszłości upominał się o darowanie życia osobom skazanym na karę śmierci w Stanach Zjednoczonych, publicznie też wyrażał rozgoryczenie, że jego słowa nie przynosiły spodziewanego rezultatu.

Watykan utrzymuje normalne stosunki dyplomatyczne z Iranem, lecz prezydent Mahmud Ahmadineżad nie prosił dotąd o audiencję u papieża. Miał po temu okazję w 2008 roku, gdy był w Rzymie na szczycie FAO, nie wyraził wtedy jednak zainteresowania takim spotkaniem.

DOSTĘP PREMIUM