Francuzi jak naziści - komisarz Rady Europy krytykuje antyromską retorykę

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg ocenia, że argumenty wysuwane przez Francję przy usuwaniu ze swojego terytorium Romów są podobne do tych, których używali Naziści. Na opinię komisarza bardzo ostro zareagowały władze w Paryżu.

"Obecna retoryka polityczna przeciw Romom jest podobna do słów używanych przez nazistów i reżimy faszystowskie. Politycy muszą być bardziej odpowiedzialni" - stwierdził Thomas Hammarberg na swoim profili w internetowym serwisie Twitter.

Do swojego wpisu komisarz zalinkował reportaż w niemieckiej telewizji krytyczny wobec prezydentów Francji i Włoch Nicolasa Sarkozy'ego i Silvio Berlusconiego.

Władze we Francji oznajmiły, że są "zszokowane" stwierdzeniem Hammarberga. - Dostałem polecenie, by jutro oficjalnie zażądać wytłumaczenia od Thomasa Hammarberga - powiedział minister Pierre Lellouche agencji AFP. - Jestem zaskoczony i zszokowany tymi komentarzami na Twitterze, które używają niebywale ostrych określeń w odniesieniu do francuskiego rządu - dodał.

Francja do tej pory deportowała ze swojego terytorium prawie 1000 osób pochodzenia romskiego, odsyłając ich głównie do Rumunii. Minister powtórzył, że działania Francji są zgodne z prawem europejskim.

Lellouche jutro odwiedzi Bukareszt, by przedyskutować z rumuńskim rządem kwestię deportacji Romów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM