Dziś rocznica ataku na WTC. Ludzie nie wierzą w schwytanie Bin Ladena. Obama zakłopotany.

Barack Obama oświadczył, że schwytanie Osamy bin Ladena, który jest odpowiedzialny za ataki terrorystyczne 11 września, jest jednym z jego priorytetów. Amerykański prezydent uważa, że pojmanie bądź zabicie przywódcy al-Kaidy byłoby wielkim sukcesem w walce z terrorystami. Amerykanie nie wierzą jednak, że bin Laden kiedykolwiek zostanie schwytany.

Obama był wyraźnie zakłopotany, gdy dziennikarze przypomnieli mu, że swego czasu krytykował prezydenta George'a Busha, iż nie schwytał Osamy bin Ladena.

Prezydent tłumaczył, że przywódca al-Kaidy zszedł do głębokiego podziemia z powodu zintensyfikowania amerykańskich operacji antyterrorystycznych. - Najtęższe umysły, najlepsi oficerowie wywiadu i najsprawniejsze oddziały specjalne zajmują się poszukiwaniami bin Ladena i będą to robić tak długo jak będę prezydentem - oświadczył Obama.

Z sondażu telewizji CNN wynika jednak, że 2/3 Amerykanów nie wierzy w to, że Osama bin Laden kiedykolwiek zostanie schwytany. Przeciwnego zdania jest 30 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Dziś mija 9 rocznica ataków terrorystycznych z 11 września. Zginęło w nich łącznie 2977 osób.

Główne uroczystości upamiętniające ofiary zamachów odbędą się jak zwykle w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Tak jak co roku w Nowym Jorku w miejscu gdzie stały wieże Word Trade Center zostaną odczytane nazwiska wszystkich poległych w zamachach. Uroczystości rocznicowe, z udziałem Baracka Obamy, odbędą się też w Pentagonie.

W ceremonii w Shankesville w Pensylwanii, gdzie spadł jeden z porwanych samolotów, wezmą wspólnie udział żony obecnego i byłego prezydenta USA, Michelle Obama i Laura Bush.

Od ubiegłego roku 11 września jest w USA Narodowym dniem Służby i Pamięci. Prezydent Barack Obama zachęca Amerykanów by czynem oddali hołd poległym. - Mam nadzieję, że każdy z nas znajdzie sposób, by służyć pomocą swoim rodakom. Nie tylko, by podkreślić nasze amerykańskie wartości, ale również po to, by odtworzyć ducha jedności, jaki zapanował po atakach z 11 września - mówił prezydent.

TOK FM PREMIUM