2752 ofiary ataku na WTC. Obchody 9. rocznicy

- Żadna inna tragedia nie zraniła tak głęboko naszego miasta - powiedział na Ground Zero burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Stany Zjednoczone obchodzą 9. rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września. Główne uroczystości odbywają się w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Shankesville w Pensylwanii. Tymczasem z badania Instytutu Homo Homini wynika, że większość Polaków nie boi się zamachu terrorystycznego.

O 8:46 czasu lokalnego, czyli o 14:46 środkowo-europejskiego, na Ground Zero nowojorczycy minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Chwilę później rozpoczęło się odczytywanie nazwisk 2752 osób, które straciły życie w Nowym Jorku. W uroczystościach bierze udział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Prezydent Barack Obama został w Waszyngtonie. Wraz z członkami swego gabinetu wyszedł przed Biały Dom i minutą ciszy oddał hołd ofiarom zamachów. Prezydent wziął też udział w ceremonii, która odbyła się przed Pentagonem.

"USA nie walczą i nie będą walczyć z islamem"

Barack Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone nie walczą i nie będą walczyć z islamem. Podczas uroczystości w Pentagonie prezydent Obama ubolewał nad pogłębiającymi się podziałami. - Nigdy nie wypowiedzieliśmy i nie wypowiemy wojny Islamowi. To nie religia nas zaatakowała tylko grupa ludzi z Al-Kaidy, którzy wypaczyli religię - mówił. Obama zaapelował do Amerykanów, by pozostali wierni wartościom swego kraju i nie dali się sprowokować ekstremistom. - Tak jak potępiamy nietolerancję i ekstremizm za granicą, musimy pozostać wierni naszej tradycji różnorodnego i tolerancyjnego narodu - powiedział prezydent USA.

Obama złożył wieniec pod pomnikiem 184 ofiar zamachu na Pentagon.

 

Ground Zero po 9 latach

Obchody na Ground Zero

Obchody rocznicowe zorganizowano też w Nowym Jorku, gdzie zginęło najwięcej osób. Główne uroczystości odbywały się na Ground Zero - w miejscu, gdzie stały zaatakowane wieżowce World Trade Center. - Przybywamy tu nie po to, by opłakiwać, ale by pamiętać i odbudować - mówił podczas nowojorskiej uroczystości wiceprezydent Joe Biden, cytując 19-wiecznego poetę Henry'ego Wadswortha Longfellow. Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg oświadczył, że Ground Zero jest najświętszym miejscem w tym mieście. - Żadna inna tragedia nie zraniła tak głęboko naszego miasta. Żadnego innego miejsca nie wypełnia tyle współczucia, miłości i solidarności - mówił Bloomberg.

W Shanksville w Pensylwanii, gdzie odsłonięto pomnik zabitych w katastrofie czwartego z porwanych samolotów, również odbyły się uroczystości rocznicowe. Były tam żony obecnego i byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych - Michelle Obama i Laura Bush.

Tegorocznym obchodom towarzyszą kontrowersje związane z planami budowy islamskiego ośrodka religijno-kulturalnego w odległości dwóch przecznic od miejsca, gdzie stały wieże World Trade Center.

Zwolennicy i przeciwnicy budowy meczetu, który sponsoruje ugrupowanie Cordoba Initiative pod kierunkiem imama Abdela Feisla Raufa, zapowiedzieli demonstracje w Nowym Jorku. Mają się one odbyć tego dnia po południu (w sobotę późnym wieczorem czasu polskiego).

Większości Polaków nie boi się zamachu terrorystycznego

62 procent Polaków nie obawia się, że w naszym kraju może dojść do zamachu terrorystycznego. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. 30 procent badanych przyznaje natomiast, że obawia się zagrożenia terrorystycznego w Polsce. 44 procent Polaków uważa, że bezpieczeństwo na świecie nie poprawiło się w ciągu 9 lat, które upłynęły od czasu zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. 40 procent jest zaś zdania, że od chwili ataków z 11 września 2001 roku światowe bezpieczeństwo poprawiło się. Badanie zostało przeprowadzono telefonicznie na grupie 1087 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent.

TOK FM PREMIUM