Pielgrzymka: na papieskich mszach mniej ludzi niż się spodziewano?

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii w tym tygodniu papież Benedykt XVI ma odprawić trzy nabożeństwa na otwartym powietrzu. Według doniesień mediów, może na nie przybyć znacznie mniej osób, niż planowano.

Podczas swojej pielgrzymki w 1982 roku Jan Paweł II odprawił 6 takich nabożeństw, na które ściągnęły setki tysięcy brytyjskich katolików. Tym razem nabożeństwa będą trzy - w czwartek w parku Bellahouston w Glasgow, w sobotę w Hyde Parku w Londynie i w niedzielę w Cofton Park w Birmingham, gdzie Benedykt XVI dokona beatyfikacji XIX-wiecznego kardynała Johna Newmana.

W sumie Kościół w Anglii i Szkocji rozporowadził 400 tysięcy biletów na te msze, ale wygląda na to, że przybędzie na nie dużo mniej wiernych. Powodem jest po części koszt - około 20 funtów od osoby. Kościół podkreśla, że nie jest to płatny wstęp na nabożeństwa, lecz koszt zorganizowania dojazdów.

Druga przeszkoda to dokuczliwość tych podróży - żeby zdążyć na mszę beatyfikacyjną w Birmingham, przedostając się przez kontrole bezpieczeństwa, wielu uczestników musiałoby wyjechać z domu o 2-3 nad ranem. A policja wymaga imiennych zaproszeń i obecnie bardziej odległe diecezje pospiesznie przekazują swoje bilety bliższym. Kościół mobilizuje też katolickie szkoły, aby zapełnić papieskie msze.

DOSTĘP PREMIUM