Koniec islamskiej burki we Francji. Muzułmanki muszą odkryć twarz

Francja zakazała kobietom noszenia muzułmańskich zasłon zakrywających całe ciało i twarz we wszystkich miejscach publicznych w kraju. Dziś zakaz burek stosunkiem głosów 246 do 1 przegłosował francuski Senat. To oznacza, że muzułmanki będą musiały odsłonić twarz na ulicach. Francuska lewica demonstracyjnie nie wzięła udziału w głosowaniu.

Zakaz islamskich burek to kolejny kontrowersyjny projekt rządzącej prawicy Nicolasa Sarkozy'ego. Kobiecie, która mimo zakazu pokaże się w całkowicie okrywającej ciało i głowę zasłonie w miejscach publicznych, grozi grzywna do 150 euro. Ale jeszcze ostrzejsze kary - rok więzienia albo 30 tys. euro grzywny - grożą tym, którzy będą siłą zmuszać kobiety do zakładania burek, jak i nikabów, czyli zasłon odsłaniających tylko oczy.

Lewica za burką, prawica przeciw

Zgoda Senatu na zakaz burek to ostatni krok w procesie ustawodawczym wprowadzającym nowe prawo w całej Francji. Pod nieobecność opozycyjnych posłów Partii Socjalistycznej oraz Zielonych rządząca centroprawicowa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP) prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego przegłosowała ustawę przytłaczającą większością głosów 246 do 1. Ustawa została wcześniej zaaprobowana przez niższą izbę francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe. Ewentualne protesty mogą zostać wniesione w ciagu 10 dni do organu kontrolnego - Rady Konstytucyjnej, jednak według agencji Associated Press jest to mało prawdopodobne.

Francuski spór o burkę

Chociaż według francuskiego MSW burek lub nikabów używa nad Sekwaną tylko około 2 tys. kobiet, i są to w większości Francuzki, które nawróciły się na islam, to kwestia burki od miesięcy wywołuje we Francji kontrowersje i dyskusje. Przeciwnicy zakazu podnoszą, że uchwalony dziś przepis jest sprzeczny ze swobodami obywatelskimi, i liczy, że Rada Konstytucyjna mu się sprzeciwi. Według lewicy zakaz noszenia całkowicie okrywających ciało zasłon powinie być ograniczony tylko do niektórych miejsc, takich jak posterunki policji i urzędy państwowe.

Zakaz noszenia burek zacznie obowiązywać w całej Francji od wiosny przyszłego roku.

DOSTĘP PREMIUM