Kozłowski i Wronecka zostaną unijnymi ambasadorami

Polacy zostaną ambasadorami Unii Europejskiej w stolicy Korei Południowej - Seulu i stolicy Jordanii - Ammanie. O godzinie 13 szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ogłosi pierwsze nominacje na europejskich ambasadorów w świecie.

Nominacja dwóch Polaków na unijnych ambasadorów to sukces? [GŁOSUJ]

Tomasz Kozłowski będzie unijnym ambasadorem w Seulu, a Joanna Wronecka w Ammanie - dowiedziało się Polskie Radio. Wczoraj szef MSZ Radosław Sikorski mówił tajemniczo, że "kobieca intuicja" podpowiada mu, że unijnym ambasadorem może zostać Polka.

Joanna Wronecka była ambasadorem Polski w Egipcie i Maroku (stanowisko pełniła do końca sierpnia br.). Z kolei Tomasz Kozłowski był m.in. ambasadorem Polski w Pakistanie i szefem zespołu do spraw Azji w Sekretariacie Generalnym Rady Unii Europejskiej.

Szefowa dyplomacji Catherine Ashton rozpoczyna budowę europejskiej służby zagranicznej. W tym roku obsadzonych będzie pierwszych 30 z prawie 140 placówek rozsianych po całym świecie. O godz. 13 oficjalne nominacje ambasadorskie ogłosi Ashton.

Polska i Bułgaria to jedyne kraje ze wschodniej Europy, które mogą liczyć na stanowisko unijnego ambasadora. Placówkę w Tbilisi ma objąć były premier Bułgarii - podaje Radio RMF FM. W tym roku nie ma do obsadzenia unijnych placówek strategicznych z punktu widzenia polskiego interesu narodowego. Stanowiska ambasadorskie na Wschodzie - w Rosji, na Ukrainie, czy Białorusi zwolnią się dopiero w następnych latach.

TOK FM PREMIUM