Papież: Kościół nie umiał zareagować na pedofilię

Na pokładzie samolotu w drodze do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI przyznał, że Kościół katolicki nie umiał zdecydowanie i szybko poradzić sobie z księżmi, którzy molestowali i gwałcili dzieci. Według papieża najważniejszym zadaniem Kościoła jest teraz opieka nad ofiarami nadużyć seksualnych księży. Papieska pielgrzymka do Wielkiej Brytanii przebiega w cieniu skandalu pedofilskiego w Belgii.

Księża, którzy dopuścili się molestowania, nie mogą mieć nigdy dostępu do dzieci - uważa papież. Benedykt XVI stwierdził, że molestujący księża cierpieli na chorobę, której sama "dobra wola" nie mogła uleczyć. Według papieża władze kościelne nie zachowały czujności i nie podjęły szybko działań, które zapobiegłyby kolejnym przypadkom molestowania. Benedykt XVI podkreślił, że priorytetem Kościoła jest teraz pomoc ofiarom i odzyskanie ich zaufania.

Skandal pedofilski w Belgii: setki ofiar księży

Problem nadużyć seksualnych wśród katolickiego kleru wybuchł na nowo po tym, jak w Belgii na jaw wyszły przypadki seksualnego molestowania i gwałtów dokonywanych przez księży i świeckich współpracowników Kościoła. Benedykt XVI przyznał, że był zaszokowany skalą nadużyć. Według raportu kościelnej komisji proceder trwał przez dziesięciolecia, a ofiar seksualnych nadużyć były setki. Zgodnie z dokumentami komisji co najmniej 13 z nich popełniło samobójstwo.

Brytyjczycy nie chcą wizyty papieża

Dlatego w zsekularyzowanym społeczeństwie Wielkiej Brytanii, gdzie katolicy są mniejszością, pielgrzymka papieża wywołała falę sprzeciwu. Pierwsza w historii wizyta papieża jako głowy państwa Watykan w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się w atmosferze niechęci i wrogości. W sprzedaży dostępne są koszulki z napisem "Pope - Nope" ("Papież - Nie"), komentatorzy zastanawiają się na łamach prasy, czy miliony funtów wydane na zabezpieczenie wizyty Benedykta XVI nie powinny być wykorzystane w inny sposób, a Brytyjczycy publicznie pytają o sens celibatu w Kościele katolickim.

Papież apeluje o tolerancję i wzajemny szacunek

Odnosząc się do antykatolickich nastrojów w brytyjskim społeczeństwie Benedykt XVI podkreślił, że Wielka Brytania "ma długą historię anty-katolicyzmu, ale i tolerancji". Zaznaczył, że oczekuje ciepłego przyjęcia zarówno przez katolików, jak innowierców i zaapelował do przeciwników katolicyzmu o "wzajemny szacunek i tolerancję". Jednak sondaże nie są mu przychylne: według badań skandal pedofilski podkopał zaufanie wiernych do Kościoła katolickiego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM