Benedykt XVI wrócił z Wielkiej Brytanii do Włoch

Benedykt XVI zakończył czterodniową wizytę w Wielkiej Brytanii i wrócił do Castel Gandolfo. W podrzymskiej rezydencji papież pozostanie do końca września.

Podróż do Wielkiej Brytanii była siedemnastą od początku pontyfikatu i czwartą, a zarazem przedostatnią w tym roku. Benedykt XVI w listopadzie odwiedzi jeszcze Hiszpanię. Wcześniej był na Malcie, w Portugalii i na Cyprze.

Pierwszą w historii wizytę państwową papieża w Zjednoczonym Królestwie Watykan uznał za wyjątkowo udaną. Zatrzymanie sześciu osób podejrzanych o przygotowywanie zamachu na Benedykta XVI okazało się niepoparte żadnymi dowodami, protesty zapowiadane przez przeciwników jego wizyty były słabsze niż się obawiano, sam papież natomiast łatwo pozyskał sobie brytyjską opinię publiczną i media. Bezwarunkowe potępienie pedofilii w Kościele i porównanie ofiar nadużyć seksualnych do męczenników znalazły uznanie w Kościele i poza nim.

Głównym celem wizyty była beatyfikacja kardynała Johna Henry Newmana, którego Joseph Ratzinger od dawna darzył wielką estymą i nabożeństwem.

DOSTĘP PREMIUM