Domniemany więzień CIA w Polsce chce śledztwa. Wniosek w prokuraturze

Saudyjczyk podejrzany o atak na amerykański okręt USS Cole chce, by polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie jego rzekomego pobytu w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Prawnik przebywającego obecnie w Guantanamo Abda al-Rahim al-Nasziriego twierdzi, że o więzieniach CIA wiedzieli polscy politycy z najwyższego szczebla.

Abd al-Rahim al-Nasziri jest oskarżony o kierowanie atakiem na amerykański okręt USS Cole. Teraz oskarża Polskę o to, że był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terytorium Rzeczpospolitej. Współpracujący z broniącą praw człowieka organizacją Open Society Justice Initative prawnik Mikołaj Pietrzak oświadczył, że złożył już do polskiej prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie pobytu Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce.

"Jest dużo dowodów na istnienie więzienia CIA w Polsce"

- Amerykański system prawny zawiódł, dlatego podjęta została próba dochodzenia praw al-Nasziriego w Polsce - powiedziała amerykańska adwokat Saudyjczyka, Nancy Hollander, W rozmowie z radiem TOK FM reprezentujący al-Nasziriego w Polsce mec. Pietrzak oświadczył, że kontakt z samym Saudyjczykiem jest utrudniony. Podejrzany o terroryzm Arab przebywa obecnie w amerykańskim więzieniu w Guantanamo na Kubie.

- Jest bardzo prawdopodobne, że wcześniej przebywał w Polsce w więzieniu CIA - mówi Pietrzak i dodaje, że jego klient przetrzymywany jest w Guantanamo bez formalnego przedstawienia zarzutów. Początkowe oskarżenia zostały wycofane już w 2002 roku. Według prawnika dowodów na istnienie w Polsce tajnego więzienia CIA jest aż nadto.

- Nie mam cienia wątpliwości co do istnienia w Polsce więzienia CIA, w którym byli torturowani ludzie. Kluczowe będą tu zeznania świadków, o przesłuchanie których zostały złożone stosowne wnioski. Są też dowody dostępne publicznie, jak Specjalnych Sprawozdawców ONZ, raporty szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego dla Rady Europy czy dokumenty będące w posiadaniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - mówi TOK FM Pietrzak.

O więzieniach wiedzieli politycy. Z najwyższego szczebla

- Z dokumentów wyłania się logiczny ciąg dotyczący lotów samolotów CIA: loty te w pewnym momencie docierają do Polski. Po złożeniu w całość materiałów z różnych źródeł oczywisty wydaje się wniosek, że tymi lotami byli transportowani więźniowie, głównie ci, którzy obecnie są w Guantanamo - twierdzi prawnik. Dodaje, że o więzieniach CIA mieli wiedzieć polscy i zagraniczni politycy z najwyższego szczebla. Odmówił jednak podania jakichkolwiek nazwisk, dopóki śledczy nie zapoznają się materiałami dostarczonymi do prokuratury.

Więzienna odyseja domniemanego terrorysty

Al-Nasziri to pierwszy więzień, który dochodzi swoich praw w Polsce. Aresztowany w 2002 roku Saudyjczyk twierdzi, że w rozsianych po świecie tajnych więzieniach CIA spędził cztery lata. Według agencji Associated Press pojmany w listopadzie 2002 roku w Dubaju al-Nasziri został najpierw przewieziony do tajnego więzienia w Afganistanie znanego jako Salt Pit. Po transferze i krótkim pobycie w Tajlandii, w grudniu 2002 roku miał zostać przewieziony do Polski, gdzie miał pozostawać przez ponad pół roku. 6 czerwca 2003 roku wywieziono go do Maroka, skąd trafił do więzienia Guantanamo na Kubie. Stamtąd przewieziono go znów do Maroka, a później do Rumunii. Ostatecznie znalazł się z powrotem w Guantanamo w 2007 roku.

Polskie śledztwo trwa już dwa lata

Polska prokuratura prowadzi obecnie śledztwo w sprawie zaangażowania Polski w system tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm jeńców z zastosowaniem niedozwolonych technik tortur takich jak waterboarding, czyli symulowanie topienia w wodzie.

Jak powiedział prokurator Jerzy Milewski, wniosek Pietrzaka nie wymaga odrębnego postępowania i będzie prawdopodobnie dołączony do głównego śledztwa w sprawie istnienia domniemanego tajnego więzienia CIA w Polsce niedaleko lotniska Szymany. Na istnienie tam tajnego miejsca brutalnych przesłuchań jeńców CIA wskazują rejestry lotów i lądowań samolotów łączonych z CIA właśnie na tym lotnisku.

Według agencji AP, powołującej się na pragnących zachować anonimowość byłych oficerów amerykańskiego wywiadu, więzienie CIA w Polsce, zwane "Quartz", zostało zamknięte pod koniec 2003 roku.

DOSTĘP PREMIUM