Egipt: aresztowano wysokiego rangą członka Hamasu

Mohammed Dababesh został zatrzymany w celu przesłuchania w sprawie śmierci egipskiego żołnierza oraz przewozu urządzeń komunikacyjnych, podają egipscy reporterzy. Incydent pogarsza już dość mocno napięte stosunki pomiędzy Egiptem a palestyńskim ugrupowaniem islamskim.

Dababesh został aresztowany na lotnisku w Kairze zaraz po przylocie z Arabii Saudyjskiej. Jest on wysokim rangą przedstawicielem wewnętrznej służby bezpieczeństwa Hamasu.

- Dla nas stanowi to obrazę w stosunkach palestyńsko-egipskich. Zatrzymanie Dababesha jest nie do przyjęcia, a tym bardziej bezpodstawne - stwierdził rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum. - On nigdy nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa Egiptu - dodał.

Reporterzy w Kairze piszą, że zatrzymanie mężczyzny miało związek z niedawnym przejęciem przez egipską armię dużego ładunku z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi, które miały zostać dostarczone do sił Hamasu w Strefie Gazy.

Dodatkowo władze chcą przesłuchać Dababesha w sprawie śmierci egipskiego żołnierza, który zginał podczas strzelaniny z palestyńskimi bojownikami.

Od czasu przejęcia przez Hamas nadmorskiej enklawy z rąk Al-Fatah, frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, władze w Egipcie zamknęły swoje granice przy Strefie Gazy. Doprowadziło to do napięcia w stosunkach dyplomatycznych, tym bardziej, gdyż pod granicą rozciąga się sieć tuneli pozwalająca na przerzut niektórych osób jak i materiałów do Strefy Gazy.

DOSTĘP PREMIUM