USA: pierwsza od prawie stu lat egzekucja kobiety w stanie Wirginia

Sąd Najwyższy odrzucił kolejną prośbę o ułaskawienie 41-letniej Teresy Lewis, której egzekucja planowana jest na czwartek wieczór. Będzie to pierwsza kara śmierci wykonana na kobiecie w stanie Wirginia od czasów 17-letniej Wirginii Christian, czarnoskórej nastolatki, która w 1912 zmarła na krześle elektrycznym.

Lewis oskarżona o zlecenie zabójstwa męża i pasierba, została skazana na śmierć przez dożylne podanie śmiertelnej dawki trucizny, dokładnie trzech substancji - tiopentalu, pankuronium oraz chlorku potasu. Pomimo wieloletnich apelacji, gubernator stanu Wirginia nie ugiął się pod presją mediów oraz adwokatów i przeciwników kary śmierci, którzy wskazywali na upośledzenie umysłowe kobiety jako przyczynę straszliwej zbrodni.

Wczoraj podczas konferencji prasowej sędzia sądu najwyższego stanu Wirginia poinformował, iż prośba o wstrzymanie egzekucji została odrzucona, a egzekucja zostanie wykonana zgodnie z planem.

Romans, pieniądze i śmierć

W 2002 roku kobieta spotkała w supermarkecie 22-letniego Matthew Shallenberga oraz 19-letniego Rodney`a Fullera. Pomiędzy Shallenbergiem, a Lewis wywiązał się burzliwy romans. Ponadto skazana namawiała swoją córkę do współżycia z Fullerem. Niedługo potem kobieta wpadła na pomysł przejęcia pieniędzy z osobistego konta oraz ubezpieczenia męża oraz pasierba.

O umówionej godzinie Lewis opuściła swoją przyczepę, która mieściła na polu kempingowym w hrabstwie Pittsylvania. Był to znak dla kochanka i jego wspólnika, którzy zastrzelili bliskich kobiety. Po dokonaniu zbrodni Lewis, czekała ponad godzinę przy ciele konającego męża za nim zadzwoniła na policję. Podczas zeznań wszyscy przyznali się do brutalnego aktu. Zabójcy dostali dożywocie, za to skazanej wyznaczono karę śmierci.

Upośledzona umysłowo - główna linia obrony

Krytycy kary śmierci przez lata sugerowali, że Lewis jest opóźniona umysłowo w wyniku czego stała się ofiarą wykorzystania przez "mądrzejszych" wspólników. Miała ona rzekomo zmagać się z problemem zaburzenia świadomości oraz uzależnieniem od leków. Taką też linię obrony przyjęli prawnicy Lewis. Ponadto podkreślali, że to Fuller i Shallenberg pociągnęli za spust.

Jednakże po testach, które wykazały, że kobieta ma iloraz inteligencji powyżej 70, zgodnie z prawem stanowym, sąd orzekł, że skazana jest zdolna do udziału w procesie sądowym.

- Po dokonani wielu badań, biegli sądowi orzekli, że Teresa Lewis spełnia wszystkie wymogi kwalifikujące ją do udziału w procesie. Badania nie wykazały, że kobieta jest upośledzona umysłowo - stwierdził w wywiadzie prasowym Bob McDonnell, gubernator stanu Wirginia.

Pierwsza kobieta w Wirginii od stu lat

Skazana będzie 12 kobietą w USA i druga w stanie, na której zostanie wykonana egzekucja. Kara śmierci w Stanach Zjednoczonych została przywrócona w 1976 roku i od tego czasu stracono 1215 osób. USA należy do czołówki krajów, gdzie przeprowadza się najwięcej egzekucji na więźniach zaraz obok Chin, Iranu oraz Arabii Saudyjskiej.

DOSTĘP PREMIUM