Niemiecka policja: życie 8 rannych wciąż zagrożone

Trwa identyfikacja zwłok ofiar niedzielnej katastrofy polskiego autokaru pod Berlinem - mówi reporterowi TOK FM rzecznik niemieckiej policji. Poszkodowani w wypadku Polacy są leczeni w 15 szpitalach. Według niemieckiej policji 8 rannych nadal walczy o życie.

Trwa identyfikacja zwłok ofiar wypadku polskiego autokaru pod Berlinem - poinformował Jens Quitschke, rzecznik policji w podberlińskiej miejscowości Königs Wusterhausen, niedaleko której rozbił się w niedzielę polski autokar wracający z Barcelony.

"Jeszcze nie zidentyfikowaliśmy wszystkich ofiar"

- Wszystkie ofiary wypadku zostały przewiezione do szpitali - mówił reporterowi TOK FM Jens Quitschke. - W tej chwili trwa identyfikacja zwłok. Nie ukończyliśmy jeszcze tych badań, bo tylko jedna osoba miała przy sobie dowód osobisty. Teraz w identyfikacji będą pomagali nam krewni ofiar - zaznacza rzecznik.

Niemieccy specjaliści przygotowują rekonstrukcję wypadku. Według słów rzecznika za około 14 dni gotowa będzie ekspertyza dotycząca przyczyn wypadku.

- To wszystko podlega kontroli - tłumaczył rzecznik. - Pojazd został zabezpieczony, będą prowadzone badania techniczne. Będziemy oczywiście kontrolowali okresy pracy kierowców jak we wszystkich takich przypadkach - zadeklarował.

Niemiecka policja: współpracujemy z Polakami

- Współpracujemy z polską prokuraturą. Jesteśmy także w stałym kontakcie z konsulatem. Będziemy przekazywać wszystkie informacje - zadeklarował rzecznik, który potwierdził też informację, że sześć osób, które wyszły z wypadku bez szwanku, wróciło już do kraju.

Polski konsul w Berlinie Mariusz Skórko oświadczył, że władze niemieckie poinformują rodziny poszkodowanych w wypadku o tym, w których szpitalach leżą ich bliscy. Ranni w wypadku polscy turyści zostali rozwiezieni do szpitali w Berlinie i Brandenburgii. 10 osób z Konsulatu będzie pomagać rodzinom ofiar w szpitalach. Władze szpitala zaoferowały nocleg dla tych, którzy będą chcieli zostać przy swoich bliskich. Stan części z nich wciąż jest niepewny.

Życie części rannych wciąż jest zagrożone

- Do wieczora mieliśmy 18 zgłoszeń o ciężko rannych. Życie ośmiu z nich jest zagrożone. 13 osób zmarło. 20 osób jest rannych - potwierdził wcześniejsze informacje rzecznik policji.

Niemcy nie wiedzą jeszcze, jak będzie wyglądała kwestia przesłuchań. - Nie wiem, jak ciężko ranny jest kierowca autobusu. Jeśli będzie taka możliwość, będziemy go przesłuchiwać - mówi Jens Quitschke. Dodaje, że podobna sytuacja jest z kierowcą samochodu osobowego, który uderzył w polski autokar. - Jeśli jej stan się poprawi, na pewno zostanie przesłuchana - zapewnił rzecznik.

DOSTĘP PREMIUM