Naukowcy alarmują: jednej piątej roślin na świecie grozi wyginięcie

Jedna piąta światowych gatunków roślin zagrożona jest wyginięciem. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez międzynarodowych botaników.

Na świecie jest około czterystu tysięcy gatunków roślin. Fakt, że 20 procent z nich zagrożonych jest wyginięciem oznacza, że rośliny są w takim samym niebezpieczeństwie jak zwierzęta. W najgorszej sytuacji są rośliny tropikalne. Dlatego w Milenijnym Banku Nasion na południu Anglii gromadzone są próbki roślin z całego świata:

- Zbieramy przede wszystkim nasiona tych najbardziej wrażliwych roślin, bo wiemy, że wyginą one w ciągu następnych kilkudziesięciu lat - mówił szef Banku, Paul Smith. Obecnie w Banku są prawie dwa miliardy nasion, naukowcy chcą zgromadzić próbki jednej czwartej gatunków roślin do roku 2020. Najnowsze badania przeprowadzili eksperci z brytyjskich Królewskich Ogrodów Botanicznych oraz Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Ochrona roślin będzie tematem październikowej konferencji ONZ na temat bioróżnorodności; szczyt odbędzie się w japońskim mieście Nagoja.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM