Czarna lista Google. Tego nie podpowie wyszukiwarka [LISTA]

Narkotyki? Tak, ale tylko niektóre. "Nienawidzę Boga"? Oczywiście, ale "nienawidzę Hitlera" także. Do tego Pamela Anderson, Paris Hilton i pewien kanadyjski zespół rockowy. Wszyscy znaleźli się na Czarnej Liście Google Instant - nowego narzędzia najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki, które ma ułatwiać przeczesywanie internetu. Okazuje się jednak, że "podpowiadacz" pewne rzeczy przemilcza. A ich lista jest bardzo długa i wciąż uzupełniana.

Lista dotyczy tylko anglojęzycznej wersji Google Instant. Polski odpowiednik działa bowiem dopiero od dwóch dni i jest dostępny wyłącznie dla zalogowanych użytkowników Google'a. W polskiej wyszukiwarce podpowiadacza nazwano "wyszukiwaniem dynamicznym".

Google Instant działa w ten sposób, że gdy wpisujemy szukane słowo w okno przeglądarki, "na żywo" wyświetlają się nam podpowiedzi. Chodzi o to, by ułatwić poszukiwanie. Jeśli w anglojęzycznego Google'a wpiszemy słowo "puppy" czyli "szczeniak", wyskoczy nam cała długa lista podpowiedzi. Ale gdy chcemy znaleźć coś na temat prostytucji, wpisując wulgarne określenie trudniącej się nią kobiety ("bitch"), nie zobaczymy ani jednej sugestii.

Na liście słów zakazanych znajdują się także sformułowania, np. "nienawidzę". I to bez względu na to, czego się nienawidzi. Zdarzają się także zagadkowe rozróżnienia. Google Instant nie pokaże podpowiedzi dla sformułowania "jak zabić", ale wyświetli sugestie, jeśli zapyta się "jak popełnić samobójstwo". Zakazane są nazwiska m.in. gwiazd porno. Słowa wiążące się z tą branżą, a także z samym seksem stanowią zresztą większą część listy. Ale podpowiedzi nie będzie także dla słowa "penis".

Niektóre z zakazów mogą zaskakiwać. Google Instant nie wyświetli sugestii dla kamery internetowej ("webcam"), a także dla tytułu najsłynniejszej piosenki zespołu Nirvana "Smells like teen spirit". Na liście znalazły się również nazwiska gwiazd: Paris Hilton i Pameli Anderson.

Stworzenia Czarnej Listy podpowiadacza Google podjął się magazyn hakerów "2600". Do tej pory znajduje się na niej ponad 400 słów i zwrotów, ale lista wciąż jest uzupełniana. Co ciekawe, powstała także "Biała Lista", czyli spis słów, które w Google Instant funkcjonują. Wśród nich są: "kościół szatana", "ku klux klan" czy "nekrofilia".

DOSTĘP PREMIUM