Po ataku wirusa w Iranie: "nuklearni szpiedzy" aresztowani

Irańskie władze aresztowały osoby podejrzane o dokonanie cyberataków na komputery elektrowni atomowej w Buszer - informuje BBC. Według państwowej telewizji irańskiej "grupa osób" została schwytana w ramach akcji przeciwko "wielkim planom wrogów". Aresztowania to skutek ataku internetowego wirusa Stuxnet na komputery obsługi elektrowni.

Teheran nie ma wątpliwości - za niedawnym atakiem zaawansowanego wirusa Stuxnet na komputery pracowników pierwszej irańskiej elektrowni atomowej w Buszer stali "szpiedzy". W Iranie rozpoczęły się aresztowania. Według państwowej stacji Press TV w ramach operacji, której szczegóły nie są znane, aresztowano "pewną liczbę" osób pod zarzutem "szpiegostwa nuklearnego".

Iran: walczymy z cyberszpiegami

Szef irańskiego Ministerstwa Wywiadu Heidar Moslehi oświadczył w Press TV, że jego ministerstwo jest w stanie sprzeciwić się każdemu zagrożeniu.

- Cały czas walczymy z niszczycielskimi działaniami tych [szpiegowskich] służb i, oczywiście, aresztowaliśmy pewną liczbę nuklearnych szpiegów aby zablokować ruchy przeciwnika - powiedział Moslehi. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów dotyczących aresztowania ani liczby zatrzymanych osób. Nie wyjawił też, czy "cyberatak", po którym nastąpiły aresztowania, miał związek z atakiem wirusa Stuxnet.

Czym jest Stuxnet?

Komputerowy wirus, zwany w slangu "robakiem" (ang. worm - red.) zaatakował komputery w Indiach, Indonezji, Stanach Zjednoczonych i Iranie. Jednak to właśnie w Republice Islamskiej jego uderzenie było najsilniejsze. Według BBC w Iranie Stuxnet zmutował i zaraził 30 tys. komputerów. Według BBC to pierwszy "robak" zaprojektowany do atakowania dużych obiektów przemysłowych.

DOSTĘP PREMIUM