Dokument: Petain wprowadził represje przeciw Żydom na własną rękę

We Francji odnaleziono do tej pory nieznany dokument, który potwierdza, że marszałek Petain w czasie drugiej wojny światowej, wprowadził represje wobec Żydów. Naukowcy potwierdzili autentyczność dokumentu.

Według adwokata, mecenasa Segre'a Klarsfelda, który od lat zajmuje się tropieniem osób odpowiedzialnych za represje wobec francuskich Żydów, poczynione przez marszałka uwagi świadczą o jego skrajnym antysemityzmie.

Ten dokument to projekt prawa dotyczącego statusu Źydów datowany na 3 października 1940 roku. Widnieją na nim odręczne uwagi marszałka Petaina. Zaostrza on rygory wobec Żydów, ograniczając ich możliwości uczestniczenia przez nich w życiu państwa.

To była inicjatywa Vichy i Petaina

Nie było w tej sprawie żadnych nacisków ze strony Niemców. Petain nie chciał, aby Żydzi byli obecni w wymiarze sprawiedliwości i w szkolnictwie.

Marszałek Philippe Petain, bohater pierwszej wojny światowej, w czasie drugiej wojny, stanął na czele kolaborującego z hitlerowcami rządu Vichy - to jedna z najbardziej bolesnych i hańbiących kart historii Francji. Po wojnie Petain został skazany na wygnanie na jednej z wysp w pobliżu Francji, jednak w miarę upływu lat jego legenda bohatera wracała w społeczeństwie francuskim.

DOSTĘP PREMIUM