Syria: nastoletnia blogerka oskarżona o szpiegostwo

Blogerka jest w więzieniu od dziewięciu miesięcy. Do tej pory przyczyny jej zatrzymania nie były znane. Na skutek interwencji obrońców praw człowieka, przedstawiciel syryjskich władz po raz pierwszy informuje: oskarżamy ją o szpiegostwo.

19-letnia Tal al-Mallohi została aresztowana w grudniu. W internecie publikowała poezję i komentarze społeczne dotyczące głównie sytuacji Palestyńczyków. Jednak nie jest do końca jasne, czy jej aresztowanie miało związek z wpisami na blogu.

Oficjalnym powodem przetrzymywania dziewczyny jest oskarżenie o szpiegostwo na rzecz obcego państwa. Jej działania miały doprowadzić do ataku na oficera syryjskiej armii. Przedstawiciel władz jednak ani nie precyzuje, na rzecz jakiego kraju szpiegowała al-Mallohi, ani też nie podaje okoliczności napadu agentów obcego wywiadu na funkcjonariusza. Informacje przekazuje pod warunkiem zachowania anonimowości, bowiem nie został uprawniony do kontaktów z mediami.

Rodzice odwiedzili nastolatkę w więzieniu w Damaszku w zeszły czwartek. Czuła się dobrze, jak przekazał The Associated Press ojciec dziewczyny. Przyznał też, że oboje z żoną widzieli córkę po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, ale nie chciał podawać szczegółów całej sytuacji. Dodał tylko, że choć blogerka nie została oficjalnie postawiona w stan oskarżenia, wynajął dla niej adwokata.

- Przetrzymywanie uczennicy szkoły średniej przez 9 miesięcy bez konkretnego oskarżenia jest typowym przykładem okrucieństwa syryjskich służb specjalnych.- komentuje Sarah Leah Whitson z organizacji pozarządowej Human Rights Watch.

DOSTĘP PREMIUM