Niemiecka policja: ponad 100 groźnych islamistów działa w Europie

W Europie działa kilkuset niebezpiecznych islamskich fanatyków - pisze izraelski ?Haarec?. To wychowankowie radykalnych niemieckich społeczności muzułmańskich - alarmują niemieccy policjanci i ostrzegają przed zamachami terrorystycznymi.

W Europie jest coraz więcej świetnie wyszkolonych islamistów z Niemiec - pisze izraelski "Haarec". Izraelska gazeta ostrzega, że zaprawieni w bojach w Afganistanie fanatycy wrócili do Europy i mogą organizować zamachy terrorystyczne. Po tym, jak w poniedziałek w domniemanym ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Afganistanie zginęło ośmiu islamskich bojowników z niemieckim paszportem, o europejskich bojownikach dżihadu przypomniały sobie siły bezpieczeństwa.

Islamscy radykałowie z Niemiec

- Niebezpiecznych islamskich radykałów jest [w Niemczech] więcej niż 100 - ostrzegł w w gazecie "Passauer Neue Presse" Konrad Freiberg, szef największej niemieckiej policyjnej centrali związkowej. Według Freiberga około 40 z nich przeszło szkolenie z używania materiałów wybuchowych.

- To jest dla nas duże niebezpieczeństwo - oświadczył szef związku zawodowego niemieckich policjantów.

Wzrost aktywności muzułmańskich radykałów

Według szefa niemieckiej kryminalnej policji federalnej Joerga Ziercke islamskich bojowników jest jeszcze więcej - około 400. Część z nich przeszła szkolenie bojowe w Afganistanie - cytuje Zierckego gazeta "Tagesspiegel". Policja zanotowała też znaczny wzrost ilości podróży i prób podróży podejmowanych przez środowiska islamskie. 131 osób zidentyfikowano jako "potencjalnych podżegaczy", którzy mogą przeprowadzić ataki "dużej wagi".

Francja aresztuje, Wielka Brytania ostrzega turystów

Europejskie siły bezpieczeństwa nie zlekceważyły niedawnych amerykańskich ostrzeżeń o wzroście zagrożenia zamachami terrorystycznymi na Starym Kontynencie. We wtorek francuscy antyterroryści aresztowali 12 osób podejrzanych o terroryzm. Wielka Brytania podwyższyła poziom zagrożenia dla turystów udających się do kontynentalnej Europy z "normalnego" na "wysoki".

- Powinniśmy się spodziewać ataków - ostrzega Freiberg.

DOSTĘP PREMIUM